سرور مجازی
فضای مجازی

افزایش 65 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی کشور در 4 ماهه 1400

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سازمان توسعه تجارت؛ حمید زادبوم افزود: مبادلات تجاری کشورمان در چهارماهه نخست به 29 میلیارد دلار رسید که در این میان صادرات غیرنفتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 65 درصد و از نظر وزنی 27 درصد رشد داشته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ایران با توجه به ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی می‌تواند در تعامل با اقتصاد جهانی، به ویژه، کشور‌های دوست و همسایه و شرکای تجاری مهم، نقش قابل توجهی در تجارت بین‌المللی داشته باشد.

وی درباره بازار هدف و شرکای تجاری کشور گفت: بیشترین میزان صادرات ایران به ترتیب به کشور‌های چین با 4.4 میلیارد دلار، عراق با 2.8 میلیارد دلار، امارات متحده عربی با 1.6 میلیارد دلار، ترکیه با 921 میلیون دلار و افغانستان با 728 میلیون دلار اختصاص دارد.

زادبوم اضافه کرد: در مدت یاد شده ترکیب واردات از نظر ارزشی حدود 84 درصد کالا‌های سرمایه‌ای و واسطه‌ای و 16 درصد کالا‌های مصرفی بوده که بیشترین واردات به ترتیب از کشور‌های امارات به میزان 4.7 میلیارد دلار، چین به ارزش 3.1 میلیارد دلار. ترکیه 1.5 میلیارد دلار، آلمان با 562 میلیون دلار و سوئیس به میزان 538 میلیون دلار صورت گرفته است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص تجارت جهانی گفت: در سال 2020 صادرات کالایی دنیا به رقمی بیش از 17.5 تریلیون دلار رسید که در مقایسه با سال 2019 کاهش 5.3 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین صادرات خدمات نیز به 5 هزار میلیارد دلار رسید.

زادبوم اضافه کرد: در دو فصل نخست از سال جاری میلادی تجارت جهانی رشد بیش از 5 درصدی را تجربه کرده و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال 2021 به 8 درصد افزایش یابد.

بازگشت بیش از 56 میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصاد کشور

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سیاست‌های اتخاذ شده برای رفع تعهدات ارزی با توجه به اختیارات کمیته اقدام ارزی مستقر در سارمان توسعه تجارت ایران پیش‌بینی کرد با توجه به سیاست‌های دولت سیزدهم تا پایان سال جاری صادرات غیر نفتی به میزانی بیش از رشد صادرات سال 98 خواهد رسید.

زادبوم گفت: در بازه زمانی 22 فروردین 1397 تا مردادماه سال جاری صادرات غیر نفتی به استثنای گاز و فرآورده‌های نفتی 69 میلیارد یورو بوده که 56.6 میلیارد یورو به چرخه اقتصاد کشور بازگشته و بقیه ارز‌های صادراتی نیز در حال طی فرآیند ایفای تعهد است.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا