اقتصادی

آیا امکان واردات خودروی شخصی وجود دارد؟

به گزارش دیتاسنتر من، واردات خودرو از موضوعاتی است که از سال ۱۳۹۷ با تصمیمات ضد و نقیض و ابهامات فراوانی همراه بوده. اما اکنون به نظر می‌رسد پس از گذشت چهار سال این طرح به مراحل نهایی خود رسیده است.

البته با وجود این ابهامات، دولت شروطی برای واردات اعلام کرده است. حجم موتور خودروهای وارداتی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی و سقف قیمت آنها نیز ۲۰ تا ۲۵‌ هزار دلار باشد.

اما، جلیل رشیدی کوچی، نماینده مرودشت اخیرا اعلام کرد: کف و سقف قیمت واردات خودرو ۷ تا ۲۰ هزار دلار است. مالیات، عوارض و گمرکی خودروهای وارداتی نیز بر اساس نوع خودرو از ۱۰ تا ۷۵ درصد در نظر گرفته می‌شود (تسنیم).

اشخاص می‌توانند خودرو وارد کنند؟

در شیوه واردات خودرو به کشور همچنان ابهاماتی وجود دارد. پیش از اینوزیر صمت نیز اعلام کرد که دولت به صورت انحصاری خودرو وارد کشور نمی‌کند.

اما عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با برشمردن الزامات مربوط به واردات خودرو نیز گفت: اختصاص سهمیه واردات به خودروسازان خطر بزرگی است که می‌تواند نوع جدیدی از انحصار را در بازار ایجاد کند، بنابراین به‌شدت باید از آن اجتناب شود.(دنیای اقتصاد)

یکی دیگر از شروط مجلس برای آزادسازی واردات خودرو به شرح زیر است:

هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام کند.

خودرو شخصی وارد کشور می‌شود؟

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با دیتاسنتر من گفت: نکته‌ای که در این موضوع مطرح است این است که مسئولان هنوز به یک توافق واحد نرسیده‌اند. موضوعاتی که مطرح می‌شود تنها نظر هر یک از آنهاست. تنها چیزی که می‌توان با قاطعیت گفت این است که منعی برای واردات وجود ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: قانون فعلی بر این موضوع است که واردکننده باید نمایندگی یک خودروساز را بگیرد. در این قانون موضوع شخص مطرح نشده است. اما حرف‌های مختلفی مطرح می‌شود که تاکنون هیچ قانونی مبنی شیوه اجرای این طرح و افراد واجد شرایط ابلاغ نشده است. اما در نهایت نیز باید توجه کرد که مصوبه اعلام شده چگونه اجرا می‌شود.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو دیتاسنتر من بخوانید.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا