سرور مجازی
فضای مجازی

زیان 200 میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشنال نیوز، بانک جهانی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، اعلام کرد که هزینه ناشی از همه گیری کرونا برای اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا تا پایان سال 2021 به 200 میلیارد دلار خواهد رسید و قدرت بهبود در آینده بستگی به قابلیت های سیستم بهداشتی هر کشور و افزایش قیمت کالاها دارد.

فرید بلحاج، معاون بانک جهانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) گفت: تاثیرات فلج کننده این بیماری همه گیر بر فعالیت های اقتصادی در این منطقه، به شکل دردناکی یادآوری می کند که توسعه اقتصادی و سلامت عمومی یک پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند.

وی افزود: همچنین این واقعیت تلخ وجود دارد که سیستم های بهداشتی منطقه منا، که نسبتاً توسعه یافته تلقی می شدند، تحت فشار این بحران دچار گسستگی شد.

بانک جهانی 2 میلیارد دلار به سودان کمک می‌کندبدهی جهانی به سرعت به رکورد 300 تریلیون دلار نزدیک می‌شود

این مقام بانک جهانی در ادامه گفت: در آینده، باید تمرکز بیشتری بر ایجاد کارکردهای اصلی بخش سلامت عمومی و استفاده از اطلاعات و سیستم های بهداشتی پیشگیرانه صورت بگیرد تا بهبود (اقتصادی) این منطقه تسریع شود و آمادگی برای فوریت های بهداشت عمومی که ممکن است به دلیل همه گیری، بلایای طبیعی و حتی درگیری های اجتماعی در آینده ایجاد شود، صورت بگیرد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، مجموع هزینه این بیماری همه گیر از نظر کاهش تولید برای این منطقه تا پایان سال جاری میلادی، نزدیک به 200 میلیارد دلار برآورد می شود.

این بانک هزینه ها را با مقایسه تولید ناخالص داخلی این منطقه در صورت عدم وقوع همه گیری محاسبه کرد. تولید ناخالص داخلی منطقه منا در سال 2020، 3.8 درصد کاهش یافته و پیش بینی می شود که در سال 2021، 2.8 درصد رشد کند.

پیش بینی می شود سرانه تولید ناخالص داخلی این منطقه که یک روش اندازه گیری استاندارد زندگی محسوب می شود، پس از کاهش 5.4 درصدی در سال 2020، 1.1 درصد در سال 2021 رشد کند.

بر اساس این گزارش، تا پایان سال 2021، سرانه تولید ناخالص داخلی این منطقه همچنان زیر سطح سال 2019 و 4.3 درصد خواهد بود.

این بانک بر درخواست صندوق بین المللی پول مبنی بر عرضه عادلانه واکسن تاکید کرد. به گفته این بانک، بهبود اقتصادی کشورها علاوه بر خطرات ناشی از عدم قطعیت سیاسی در برخی از کشورها و سرعت رشد گردشگری، به دسترسی آنها به واکسن و سرعت واکسیناسیون بستگی دارد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا