سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

مبتلایان به کرونا دلتا ۳۰۰ برابر بار ویروسی بیشتری نسبت به گونه اصلی دارند

طبق پژوهشی در کره جنوبی، افرادی که به گونه دلتا کرونا مبتلا می‌شوند، ۳۰۰ برابر بار ویروسی (Viral Load) بیشتری نسبت به مبتلایان به سویه اصلی این بیماری دارند.

با وجود چنین بار بالایی، پس از گذشت چند روز وضعیت دیگر تفاوتی با سویه‌های قبلی ندارد. به گفته آژانس کنترل و پیشگیری بیماری کره جنوبی (KDCA) تنها ۴ روز پس از ابتلا، بار ویروسی از ۳۰۰ برابر به ۳۰ برابر می‌رسد. پس از ۹ روز این میزان ۱۰ برابر می‌شود و پس از ۱۰ روز دیگر تفاوتی میان بار ویروسی در مبتلایان به کرونا دلتا و دیگر گونه‌ها وجود ندارد.

این پژوهش بار ویروسی در ۱,۸۴۸ بیمار مبتلا به گونه کرونا را با ۲۲,۱۰۶ نفر مبتلا به سویه‌های دیگر این بیماری مقایسه کرده است.

به گفته یکی از مقامات وزارت بهداشت کره جنوبی به نام «لی سانگ وون»، بار بالای ویروس در بدن به معنای انتقال و سرایت راحت‌تر آن میان افراد است. به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی، افراد بیشتری در جامعه درگیر بیماری می‌شوند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی پیدا می‌کنند. اما وجود ۳۰۰ برابر بار بالاتر ویروسی به معنای ۳۰۰ برابر سرعت انتقال بیشتر نیست:

«اما این موضوع به معنای آن نیست که گونه دلتا تا ۳۰۰ برابر مسری‌تر است. ما فکر می‌کنیم نرخ سرایت در این سویه نسبت به گونه آلفا تا ۱.۶ برابر و در مقایسه با گونه اصلی تا ۲ برابر بیشتر است.»

گونه دلتا که حالا در بسیاری از کشورها غالب شده و روزانه ده‌ها هزار نفر را به کام مرگ می‌کشد، اولین بار در هند شناسایی شد. آلفا هم که دورانی گونه غالب در دنیا بود، اولین بار در بریتانیا شناسایی شد.

بار بالای ویروسی باعث شده KDCA از مردم بخواهد در صورت بروز هرگونه علائم کرونا به سرعت آزمایش دهند و همچنین از ملاقات‌های شخصی جلوگیری کنند.

سرعت بالای شیوع گونه دلتا و همچنین نرخ پایین واکسیناسیون در برخی مناطق آسیا باعث شکل‌گیری یک بحران بزرگ شده. البته آسیا در این شرایط تنها نیست و حتی کشورهای پیشرفته هم با همه‌گیری سویه دلتا دست و پنجه نرم می‌کنند.

گونه دلتا در کشورمان هم روزانه تعداد زیادی قربانی می‌گیرد و در روزهای گذشته چندین بار شاهد رکوردشکنی تعداد قربانیان بوده‌ایم. برای اولین بار در ۲۴ ساعت گذشته شمار قربانیان کرونا در کشورمان از ۷۰۰ نفر فراتر رفته و متاسفانه ۷۰۹ نفر جانشان را از دست داده‌اند تا شمار رسمی قربانیان از مرز ۱۰۳ هزار نفر عبور کند.

برای آشنایی بیشتر با کرونا دلتا می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

  • گونه دلتا کرونا چیست و چگونه می‌تواند وضعیت همه‌گیری را بدتر می‌کند؟
  • پنج حقیقت درباره گونه دلتا کرونا که باید بدانید
  • علائم کرونا دلتا چیست و واکسن‌ها چه کارایی روی آن دارند؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا