سرور مجازی
فضای مجازی

هند امسال 35میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر می‌کند

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اکونومیک تایمز، تجار هندی می‌گویند سفر اخیر اس جیشنکار، وزیر خارجه این کشور به تهران، امید به بهبود سیستم پرداخت بین دو کشور را افزایش داده است و به این ترتیب صادرات امسال می‌تواند به 50 میلیون کیلوگرم برسد.

علی‌رغم ادامه تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در غرب آسیا، صادرکنندگان چای هند از ارسال 35 میلیون کیلوگرم چای به ایران در سال جاری اطمینان دارند.

به‌گفته مدیران صنعت چای هند، پرداخت‌ها از طریق امارات و ترکیه انجام می‌شود زیرا تجارت روپیه و ریال بین هند و ایران به بن‌بست رسیده است.

با وجود مشکلات پرداخت، صادرات به ایران هرگز متوقف نشده است. صادرکنندگان سنتی چای انتظار دارند امسال صادرات به ایران به 35 میلیون کیلوگرم چای برسد.

ایران بزرگترین خریدار چای هند شد‌تولید چای هند 3.8 افزایش یافت

موهیت آگاروال، مدیر چای آسیایی در این باره گفت: ما بی‌صبرانه منتظر هستیم تا توافق تجاری بین هند و ایران منعقد شود تا صادرات چای در سه ماه آینده افزایش یابد.

هند در دوره ژانویه تا مه امسال 7.33 میلیون کیلوگرم چای وارد کرد در حالی که در دوره مشابه سال قبل این رقم 12.38 میلیون کیلوگرم بود.

از زمان اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هند نتوانسته است با این کشور تجارت دلاری داشته باشد، بنابراین، مکانیزم تجارت روپیه ـ ریال در سال 2018 ایجاد شد.

تحت این مکانیزم پالایشگاه‌های هند روپیه را در دو بانک تعیین‌شده ـ UCO Bank و IDBI Bank ـ برای واردات نفت خام از ایران واریز می‌کردند و این صندوق برای تسویه حقوق صادرکنندگان از کشور به ایران استفاده می‌شد.

با این حال، از آنجا که از ماه مه 2019 واردات نفت ایران از سوی هند به‌دلیل تحریم‌های آمریکا انجام نشده است، انباشت حسابهای روپیه به‌شدت کاهش یافته است.

وی ادامه داد: صادرکنندگان چای هندی مانند نحوه وابستگی خود به روسیه در دهه 1970 بیش از حد به ایران وابسته شده‌اند.

آنشومان کانوریا، رئیس انجمن صادرکنندگان چای هند گفت: صادرکنندگان باید بازارهای دیگری را برای هدایت چای‌های خود توسعه دهند.

کانوریا در ادامه تأکید کرد: چشم‌انداز کلی صادرات امسال مبهم است. دستیابی به رقم 207 میلیون کیلوگرم صادرات در سال گذشته با شرایط امروز دشوار خواهد بود. اگر باید در بازارهای جهانی با چای کنیا رقابت کنیم، قیمت CTC (انواع رایج چای سیاه) باید بیشتر اصلاح شود.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا