سرور مجازی
فضای مجازی

تقاضای جهانی نفت تا 2025 به اوج خود می‌رسد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اس پی گلوبال پلتس، اگر دنیا طبق رهنمود هیئت بین دولتی تغییرات جوی (IPCC) متعلق به سازمان ملل متحد پیش برود، اوج تقاضای جهانی برای نفت خام و میعانات گازی 4 سال دیگر خواهد بود و پس از آن 40 درصد طی سه دهه آینده کاهش می یابد. طبق طرح این هیئت بین المللی، گرمایش زمین تا 1.5 یا 2 درجه محدود خواهد شد.

تحلیلگران با اشاره به آخرین گزارش IPCC اعلام کرده‌اند در صورت محقق شدن سناریوی محدود شدن روند گرمایش زمین تا 2 درجه سانتیگراد، تقاضا برای نفت خام و میعانات گازی در 2050، تا 50 میلیون بشکه در روز کاهش می یابد یعنی بسیار پایینتر از 99 میلیون بشکه در روزی که در 2021 انتظار می‌رود. تقاضای جهانی نفت در 2015 به اوج 104.5 میلیون بشکه در روز رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی دورنمای تقاضای نفت را پایین آوردپیش بینی اوپک از افزایش تقاضای نفت به 100 میلیون بشکه در روز تا 2022

IPCC در همین ماه هشدار داد اگر آلاینده های کربنی به سرعت و تا حد زیادی کاهش پیدا نکنند، رسیدن به هدف محدود شدن گرمایش زمین تا 1.5 یا 2 درجه، بسیار دور از دسترس خواهد بود.

اما اکثر تحلیلگران عقیده دارند تقاضا و عرضه نفت در 2040 به اوج 111 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و پس از آن به تدریج کاهش یافته و در 2050 برابر با 108 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

اگر دنیا سریع‌تر به سمت کاهش مصرف کربن پیش برود، تقاضا برای سوخت حمل و نقل مثل بنزین و دیزل به خاطر استفاده از خودرو‌های جایگزین و سوخت های پاک ضربه سختی خواهد خورد.

پس از اطلاعیه آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر اینکه جهت رسیدن به تولید صفر کربن تا 2050 نیازی به منابع جدید نفت و گاز نیست، فشار بر دولت ها برای ممنوعیت پروژه های جدید اکتشاف و تولید افزایش یافته است.

طبق طرح آژانس بین‌المللی انرژی برای تولید صفر کربن که در ماه مه منتشر شد، نفت باید سالانه بیش از 8 درصد کاهش یابد تا در 2050 به 24 میلیون بشکه در روز برسد. تولید جهانی نفت قبل از بحران کرونا بالاتر از 100 میلیون بشکه در روز بود.

انتهای پیام/61

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا