سرور مجازی
اخبار آی تیپیشفرض

مایکروسافت: سیاست جدید درآمد فروشگاه شامل سازندگان و ناشران بازی نمی‌شود

انتظار می‌رود با اجرا شدن سیاست‌های جدید ردموندی‌ها، تمامی درآمد اپلیکیشن‌های فروشگاه مایکروسافت به توسعه‌دهندگان برسد؛ اما این موضوع شامل حال بازی‌سازان نخواهد شد.

روز پنج‌شنبه، مایکروسافت کنفرانس بزرگی برگزار کرد تا جدیدترین دستاورد نرم‌افزاری خود را به علاقه‌مندان معرفی کند. ردموندی‌ها جدیدترین سیستم‌عامل خود، یعنی ویندوز ۱۱ را معرفی کردند که ویژگی‌های متعددی به آن اضافه شده است. ویندوز ۱۱ نه‌تنها با تغییرات گسترده از نظر طراحی رابط کاربری همراه خواهد بود؛ بلکه قادر است اپلیکیشن‌های اندروید را اجرا کند.

مایکروسافت اعلام کرد که سیاست‌های خود در زمینه‌ی فروشگاه آنلاین ویندوز را تغییر می‌دهد. سیاست جدید در راستای تشویق توسعه‌دهندگان به انتشار نرم‌افزارها برای ویندوز تبیین شده است و از تاریخ ۲۸ جولای (۶ مرداد) اجرایی می‌شود.

TheVerge گزارش می‌دهد که از این تاریخ به بعد، صد درصد درآمد تمام توسعه‌دهندگانی که در اپلیکیشن ویندوز از سیستم پرداخت مستقیم یا باواسطه استفاده می‌کنند، به خودشان تعلق می‌گیرد و مایکروسافت سهمی از آن برنمی‌دارد. این سیاست جدید برای سازندگان اپلیکیشن بسیار جذاب و وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد. اما در این میان یک نکته‌ی مهم وجود دارد و آن این است که بازی‌سازان مشمول چنین قانون سخاوتمندانه‌ای نمی‌شود و همچنان باید درآمد بازی‌هایشان را با مایکروسافت تقسیم کنند.

این موضوع می‌تواند آتش بحث‌هایی را داغ‌تر کند که اخیرا درباره تفاوت اپلیکیشن‌ و بازی‌ و سیاست‌های فروشگاه‌های آنلاین در قبال هر یک از آن‌ها، در جریان بوده است. در واقع این تفاوت یکی از محورهای اصلی اختلاف اپل و اپیک گیمز در دادگاه‌های اخیر آن‌ها بوده است.

مایکروسافت: سیاست جدید درآمد فروشگاه شامل سازندگان و ناشران بازی نمی‌شود

مایکروسافت نشان داده که طرفدار تمایز قائل شدن بین بازی و اپلیکیشن است؛ چراکه بخش مهمی از درآمدش از سهم دریافت درآمد بازی‌ها تأمین می‌شود. یکی از مدیران ارشد مایکروسافت در همین راستا و در جریان دادگاه اپیک گیمز و اپل به نفع اپیک شهادت داد. او گفت آن‌ها کنسول‌های ایکس باکس را با ضرر می‌فروشند و مایکروسافت از سرویس‌های گیمینگ و حق ۳۰ درصدی خود از درآمد بازی‌ها، سود کسب می‌کند.

البته مایکروسافت چند وقت پیش اعلام کرد که سیاست خود را در قبال بازی‌های پی سی تغییر می‌دهد و این‌طور نشان داد که بین کامپیوتر و کنسول‌های ایکس باکس تفاوت قائل است. آن‌ها اعلام کردند که از تاریخ ۱ اوت امسال (۱۰ مرداد) سهم خود را از درآمد بازی‌های مایکروسافت استور از ۳۰ درصد به ۱۲ درصد کاهش خواهند داد.

حرکت جدید مایکروسافت بازی‌‌ها را دربر نمی‌گیرد؛ اما چرخش بسیار مهمی در سیاست‌های این شرکت محسوب می‌شود؛ چراکه پانوس پانای، رئیس بخش ویندوز و ساتیا نادلا، مدیر ارشد اجرایی مایکروسافت، در رویداد معرفی ویندوز بر اهمیت چنین تغییری تأکید کردند. حال باید منتظر ماند و دید که سیاست جدید تا چه حد می‌تواند توسعه‌دهندگان جدید نرم‌افزار را به سمت پلتفرم ویندوز سوق بدهد و آیا باید شاهد تغییرات مشابهی در فروشگاه گوگل و اپل باشیم یا خیر.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا