سرور مجازی
اخبار آی تی

معرفی ۸ برنامه ملی برای حفظ ذخایر ژنتیکی

به گزارش ایسنا، تنوع اقلیمی، ایران را به یکی از کشورهای غنی از ذخایر ژنتیکی تبدیل کرده است. حفاظت از این ذخایر ارزشمند داخلی رابطه مستقیمی با ارتقای امنیت پایدار سلامت و غذا دارد.

از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور هشت برنامه ملی برای پاسداری از این ذخایر ارزشمند کشور تعریف شده است که از آن جمله می‌توان به «حفاظت و بهره‌برداری از منابع گاو سرابی»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع گاو گلپایگانی»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع شتر دوکوهانه»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع بز نجدی»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی (سبزی و صیفی بومی)»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع بز عدنی»، «حفاظت و بهره‌برداری از منابع کمای ایرانی» و «حفاظت و بهره‌برداری از منابع درخت سرخدار» اشاره کرد. این برنامه‌ هشت گانه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق اجرایی خواهد شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، قدمت بانک‌های زیستی در ایران به حدود ۱۰۰ سال قبل بازمی‌گردد؛ بانک‌هایی که برای حفظ و نگهداری گونه‌های ارزشمند زیستی کشور ضامن ماندگاری نسل بزرگی از دارایی‌های طبیعی کشور و ارتقای امنیت غذایی هستند.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا