سرور مجازی
فضای مجازی

تأمین ارز 4.6 میلیارد دلاری برای واردات نهاده‌های دامی/ 3 میلیارد دلار نهاده، ترخیص؛ 3.5 میلیارد دلار رسوب کرد +جدول

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تا نیمه تیرماه امسال، 580 میلیون دلار تأمین ارز برای جو، 883 میلیون دلار برای دانه‌های روغنی، 1.2 میلیارد دلار برای ذرت و 1 میلیارد دلار برای روغن خام از سوی بانک مرکزی انجام شده است. بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت، بانک مرکزی می‌بایست در 6 ماهه اول سال جاری نسبت به تأمین ارز کالاهای اساسی و دارو به میزان 6 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی از محل سهمیه ارزی مصوب و اعلام شده از سوی دولت اقدام کند.

سهمیه اعلامی مزبور، شامل 4.5 میلیارد دلار برای اقلام وارداتی تحت نظر وزارت‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، و 1.5 میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

همچنین به گفته معاون فنی گمرک ایران، تا نیمه تیرماه امسال، 300 میلیون دلار جو، 537 میلیون دلار دانه‌های روغنی، 889 میلیون دلار ذرت و 875 میلیون دلار نیز روغن خام ترخیص شده است.

از سوی دیگر با وجود تأمین ارز 483 میلیون دلاری کنجاله سویا، 327 میلیون دلار از این کالا از گمرک ترخیص شده است. این در حالی است که 700 میلیون دلار کنجاله در بنادر کشر دپو شده است.

به صورت کلی در خصوص جو، ذرت، روغن، دانه‌های روغنی، گندم، کنجاله سویا، مجموعاً 4.6 میلیارد دلار تأمین ارز انجام شده که 3.2 میلیارد دلار از گمرک ترخیص شده است.

همچنین بر اساس اعلام معاون فنی گمرک، مجموع نهاده‌های دامی و گندم رسوبی در بنادر کشور حدود 3.5 میلیارد دلار است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

انتهای پیام/؛

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا