سرور مجازی
اقتصادی

روایت قالیباف از افزایش نقدینگی/کدام آمارها اشتباه است ؟

روایت قالیباف از افزایش نقدینگی/کدام آمارها اشتباه است ؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حالی در کمتر از دو روز دیگر به زمان انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری باقی مانده و تنها تا ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۶ نامزد انتخابات، فرصت برای دارند، اما همچنان در سخنرانی‌ها به ارائه اطلاعات و آمارهایی در حوزه اقتصاد می‌پردازند که تنها نگاهی کوتاه به آنها، تفاوت‌ها را با اعداد و ارقام واقعی هویدا می‌کند.

محمدباقر قالیباف، یکی از ۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم نیز در این ایام، اعداد و ارقامی را بیان کرده که با تحلیل‌های کارشناسی فاصله دارد. او گفته است که کاری می‌کنیم تا یک کارگر با درآمد ۷.۵ سال خود بتواند خانه بخرد و یا عنوان کرده ۱۲ میلیون نفر مودی مالیاتی داریم که ۹ میلیون نفر پوشه‌ها را دنبال کرده‌اند و قریب به ۵ میلیون نفر مشمول مالیات نیستند، زیرا سقفی برای معافیت مالیاتی آنها در نظر گرفته ایم. او همچنین در اظهاراتی گفته که نقدینگی ما ۲۶ برابر شده است.

کاری می‌کنیم تا یک کارگر با درآمد ۷.۵ سال خود بتواند خانه بخرد

محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در یک برنامه تلویزیونی، «شاخص دسترسی به مسکن» را متفاوت از واقعیت موجود بازار مسکن اعلام کرد. او گفت باید به این شاخص برسیم که یک کارگر اگر همه درآمد ۷.۵ سالش را کنار بگذارد، بتواند خانه بخرد.

بنا به این گزارش، این شاخص از نسبت «میانگین قیمت یک واحدمسکونی ۱۰۰ مترمربعی به میانگین درآمد سالانه خانوار» بدست می‌آید.

سال گذشته با توجه به درآمد بالای ۱۶۰ میلیون تومانی خانوارهای ایرانی و متوسط قیمت ۳۵ میلیون تومانی برای خرید هر مترمربع واحد مسکونی در کل کشور، عدد شاخص دسترسی به مسکن معادل ۲۱ سال بوده است. البته در نیمه سال گذشته برآوردها به دلیل عدم اعلام رسمی قیمت مسکن، نشان می‌داد این شاخص ۱۴.۵ سال باشد.

اما ابتدای امسال با اعلام نرخ رشد قیمت کشوری مسکن توسط مرکز آمار، مشخص شد ۲۱ سال طول می‌کشد ایرانی‌ها بتوانند با کل درآمدشان صاحب مسکن شوند. سطح مطلوب این شاخص زیر ۱۰ سال است.

قالیباف قصد دارد در دولت خود این شاخص را به ۷.۵ سال کاهش دهد.

متوسط رشد کشور کمتر از یک درصد بود

در همین حال، محمدباقر قالیباف، ۲۳ خردادماه در جمع مسوولان ستادهای شهرستانی گفت: کیک اقتصاد ما در ۱۰ سال گذشته یعنی در دهه ۹۰ دهه که سختی بر مردم و بر کشور گذشت، متوسط رشد کشور کمتر از یک درصد در طول این دهه بوده است.

او همچنین در اجتماع زنان پیشران پیشرفت ایران گفت: در دهه ۹۰ رشد اقتصادی ما ۰.۷ درصد بود.

این در حالی است که براساس گزارش فکت‌نامه، محاسبه داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد میانگین ساده نرخ‌های رشد اقتصادی از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ نزدیک ۱.۵ درصد و متوسط ساده نرخ‌های رشد اقتصادی در دوره ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ حدود ۰.۹ درصد بود.

میانگین هندسی نرخ‌ رشد اقتصادی ایران طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، ۱.۱ درصد بوده اما اگر دهه ۹۰ را سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در نظر بگیریم میانگین هندسی نرخ رشد اقتصادی در این دوره، ۱.۷ درصد می‌شود.

رشد نقدینگی ۲۶ برابر شد

محمدباقر قالیباف همچنین روز چهارشنبه، ۶ تیر در گردهمایی انتخاباتی حامیان او که در ورزشگاه شهید شیرودی تهران برگزار شد، گفت: نتیجه تفکری که دوگانگی را رقم زد، تورم و افزایش ۲۶ برابر نقدینگی است، آنها می‌خواهند آن روزها را تکرار کرده و آن شرایط را به مردم به نوعی تحمیل کنند، اما مردم متوجه این مساله هستند.

او پیش از این در اجتماع زنان پیشران پیشرفت ایران عنوان کرد: رشد نقدینگی ما ۲۶ برابر شد.

اما حسن روحانی، رییس دولت دوازدهم در واکنش به آمارهای نقدینگی، چنین پاسخ داد: یکی از این‌ نامزدها می‌گوید در پایان دولت دوازدهم نقدینگی ۲۶ برابر شد درحالی که در طول ۸ سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم نقدینگی ۸ برابر شده نه ۲۶ برابر. اگر کل دهه ۹۰ را هم حساب کنیم، نقدینگی ۱۲ برابر شده است. نقدینگی در ۳۲ ماه اول دولت یازدهم ۹۳ درصد افزایش پیدا کرد، در دولت سیزدهم هم ۹۳ درصد افزایش پیدا کرد، اما مهم اینست که پایه پولی در ۳۲ ماه دولت یازدهم ۵۳ درصد افزایش پیدا کرد اما پایه پولی در دولت سیزدهم ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این نشان می‌دهد که شرایط کشور از لحاظ نقدینگی چگونه بوده است؟

همچنین محاسبه داده‌های پولی و بانکی منتشر شده در نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد حجم نقدینگی در دهه ۹۰ حدود ۱۰ برابر رشد کرده است.

نقدینگی در سال ۱۳۹۰ رقم ۳۵۴ هزار میلیارد تومان بود. در سال ۱۳۹۹ این عدد به ۳,۴۷۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. به عبارتی در این فاصله نقدینگی ۹.۸ برابر شده است.

اما اگر دهه ۹۰ را سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در نظر بگیریم در این صورت رقم نقدینگی با رشد ۱۰.۵ برابری از ۴۶۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۱ به ۴,۸۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

۱۲ میلیون نفر مودی مالیاتی داریم

قالیباف همچنین در اظهارنظری با تاکید بر بالا بودن آمار فرارهای مالیاتی، گفت: ۱۲ میلیون نفر مودی مالیاتی داریم که ۹ میلیون نفر پوشه ها را دنبال کرده‌اند و قریب به ۵ میلیون نفر مشمول مالیات نیستند، زیرا سقفی برای معافیت مالیاتی آنها در نظر گرفته ایم.

این آمار در حالی ارائه شده که سازمان امور مالیاتی در سال گذشته، تعداد مودیان را ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام کرد. همچنین در نیمه بهمن سال گذشته سید محمد حسینی، معاون وقت رییس‌جمهور در امور مجلس اعلام کرد: تعداد مودیان مالیاتی در کشور از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

با این حال، تحلیلگران معتقدند در حال حاضر هیچ‌گونه اطلاعاتی از تعداد افراد و شرکت‌هایی که باید به عنوان مودی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی تشکیل پرونده دهند و نسبت به این کار اقدام نکرده‌اند، در دست نیست.

۲۲۳۲۲۵

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا