سرور مجازی
اقتصادی

پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی در روزهای آینده

پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی در روزهای آینده

مصالح ساختمانی سهم زیادی در هزینه تمام شده ساخت مسکن دارد. این در حالی است که بازار مصالح ساختمانی نیز از تورم عمومی عقب نمانده و امسال با رشد قیمت انواع مصالح ساختمانی به خصوص در ماه‌های ابتدایی سال مواجه بودیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران به وضعیت فعلی بازار مصالح ساختمانی اشاره و عنوان کرد: بازار مصالح ساختمانی زمانی رونق دارد که مصرف آن زیاد باشد اما به دلیل تورم بخش مسکن، بازار مصالح ساختمانی از این گرانی تاثیر پذیرفت و انواع مصالح ساختمانی به خصوص آهن و فولاد که مهم‌ترین عنصر در ساخت به شمار می‌رود با افزایش قیمت همراه شدند و این افزایش قیمت‌ها باعث رکود سخت در این بازار شد.

حمیدرضا رستگار ادامه داد: از آغاز سال ۱۴۰۲ تا مهرماه، بازار مصالح ساختمانی چندان رونق نداشته و رویه بسیار معمولی بر آن حاکم است هرچند برخی اوقات تغییرقیمت‌هایی رخ داده اما این تغییرات به دلیل افزایش تقاضا و رونق بازار نبوده بلکه متاثر از تورم عمومی کشور یا تغییر قیمت ارز خارجی از جمله دلار بوده است. برای نمونه در بازار فولاد، افزایش قیمت‌ها متاثر از افزایش قیمت در بازار جهانی بوده است.

چشم‌انداز تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ دور از دسترس است

رئیس اتاق اصناف تهران با انتقاد از بی‌توجهی به چشم‌انداز تولید فولاد کشور در سال ۱۴۰۴ گفت: فولاد از بازارهای اصلی در ایران است اما متاسفانه با شرایط فعلی چشم‌انداز ۱۴۰۴ چندان قابل دسترس نیست.

رستگار ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که کارخانه‌های ما برای تولید فولاد دارند پیش‌بینی شد که تا سال ۱۴۰۴ حدود ۵۵ میلیون تن فولاد تولید شود و هدف‌گذاری برای افزایش حجم صادرات به‌خصوص صادرات به کشورهای همسایه بود اما با وجود مشکلاتی که در زمینه تولید فولاد در داخل به وجود آمد از جمله به علت قطعی برق و گاز و آب در حال حاضر خیلی از برنامه عقب هستیم چرا که آمار نشان می‌دهد تا سال گذشته تولید فولاد ما حدود ۳۰ میلیون تن بوده است و بر این اساس احتمال اینکه ما بازارهای بیشتری را از دست بدهیم، زیاد است.

عرضه مصالح ساختمانی باید شفاف شود

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به زیان توزیع‌کنندگان در بازار مصالح ساختمانی بیان کرد: در حالی که سرمایه بخش توزیع جذب بخش تولید می‌شود اما متاسفانه به دلیل نبود شفافیت در نحوه عرضه مصالح ساختمانی به خصوص فولاد، آسیب بسیاری به توزیع‌کنندگان واقعی این محصولات رسیده است که ضرر آن در نهایت متوجه بخش عمومی جامعه می‌شود.

رستگار با بیان اینکه عدم شفافیت در بازار مصالح ساختمانی، گرانی بی‌ضابطه و رکود سنگین در این بخش را سبب شده است، گفت: در شرایط کنونی، بخش مهمی از بازار مصالح ساختمانی به دست بعضا افراد خاص افتاده که سودهای آنچنانی کسب می‌کنند بدون اینکه به کسی پاسخگو باشند اما در این میان، به علت عدم شفافیت ترجیح خیلی از فعالین واقعی این بخش این بوده که سرمایه خود را وارد این بخش نکنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با انتقاد از رویه عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا گفت: نحوه فعالیت بورس کالا برای ما غیرشفاف است و به نظر ما یکی از عواملی که قیمت مصالح ساختمانی را بالا برده است نحوه قیمت‌گذاری در بورس کالاست. این در حالی است که به نظر ما کسانی که در حوزه توزیع صلاحیت دارند باید به این بخش ورود کنند اما متاسفانه تا الان کسی به ما پاسخگو نبوده است و عدم شفافیت در اعلام قیمت قبل و سود لحاظ شده به ضرر مردم است.

گفتنی است عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا مخالفین و موافقینی دارد. به طوری که در یک ماه اخیر، این موضوع مورد انتقاد وزیر راه و شهرسازی بوده و وی درخواست خروج سیمان و فولاد از سازوکار بورس کالا را حداقل برای پروژه نهضت ملی مسکن داد اما وزیر اقتصاد با این درخواست مخالفت و عنوان کرد که خروج سیمان و فولاد از بورس کالا فعلا منتفی است.

در ارتباط با درخواست وزارت کار، مجید عشقی رئیس سازمان بورس در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کرد که عرضه سیمان و فولاد مورد نیاز پروژه نهضت ملی مسکن خارج از قیمت‌گذاری فعلی بورس کالا شدنی است اما در این باره باید در جلسات کارشناسی بحث کنیم و نحوه اجرایی آن مورد بررسی قرار گیرد.

پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی در روزهای آینده

رستگار در مورد وضعیت بازار مصالح ساختمانی در روزهای آینده هم گفت: به صورت معمول در ماه‌های ابتدای سال بازار مصالح رونق بیشتری دارد و در فصل سرما ساخت و ساز کند می‌شود بر این اساس پیش‌بینی ما این است که اگر اتفاق خاصی نیفتد بازار روند آرامی را خواهد داشت.

۲۱۷

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا