سرور مجازی
فضای مجازی

نفت ایران به سواحل مکران رسید/ امکان صادرات روزانه 300هزار بشکه بدون عبور از تنگه هرمز

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تورج دهقانی اعلام کرد: با دریافت نفت خام در جاسک برای نخستین بار نفت به سواحل مکران و دریای عمان رسید و به این ترتیب ایران توانایی دارد روزانه 300 هزار بشکه نفت خام از این منطقه که قبل از تنگه هرمز و آب‌های آزاد قرار دارد صادر کند.

وی گفت: از حدود 2 ماه قبل، فرایند تزریق نفت خام آغاز شده بود و در حال عملیات انتقال در طول شبکه بودیم که ساعات اولیه امروز سرانجام نفت خام پس از طی مسافتی هزارکیلومتری به جاسک رسید و این به‌منزله بهره‌برداری از بخش نخست طرح ملی و راهبردی خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک است.

دهقانی افزود: با بهره‌برداری از بخش نخست این طرح، از امروز روزانه 300 هزار بشکه نفت خام با طی مسافت هزارکیلومتری از منطقه گوره در استان بوشهر به منطقه جاسک در مرز استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان ارسال شد و امکان بارگیری و ارسال نخستین محموله صادراتی فراهم شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درباره حجم نفت در این خط لوله نیز اضافه کرد: حدود 6 میلیون بشکه نفت در خط لوله است که باید پیوسته این نفت از یک سمت پر و از سمت دیگر تخلیه شود.

وی با قدردانی از زحمات همکاران خود در شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز پارس در بخش عملیات دریایی گفت: با آماده‌سازی بخش فراساحل توسط شرکت نفت و گاز پارس، تأسیسات بارگیری به‌صورت گوی شناوری در فاصله 6کیلومتری از ساحل نصب شده است و هم‌اکنون یک نفتکش با قرار گرفتن کنار این گوی ساخت داخل، عملیات بارگیری نخستین محموله نفت خام صادراتی از شرق تنگه هرمز را انجام می‌دهد.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا