سرور مجازی
فضای مجازی

تاکسی‌های رباتیک تسلا حوزه تاکسیرانی را متحول می‌کنند

سال‌ها است که شرکت تسلا درباره ایده رباتاکسی (Robotaxis) صحبت می‌کند. در سال ۲۰۱۹، ماسک پیش‌بینی‌های جسورانه‌ای در مورد برنامه‌های رباتاکسی تسلا انجام داد، حتی ادعا کرد که چنین خدماتی می‌تواند در اوایل سال بعد ارائه شود در حالی که این ادعا به واقعیت نپیوست. رباتاکسی شامل تاکسی‌های بدون راننده است که می‌توان با فشار دادن یک دکمه آن‌ها را فرا خواند همچنین تاکسی‌ها در نهایت می‌توانند بدون فرمان یا ابزار دقیق کنترل شده توسط انسان، درخواست کننده را بیایند.

به گزارش slashgear، مدیر عامل تسلا معتقد است که رباتاکسی این شرکت دارای تقاضای بالایی خواهد بود، حتی اظهار داشت که آن‌ها می‌توانند در مقایسه با سرویس‌های تاکسی رانی رقیب مانند Uber و Lyft سودآورتر و کم هزینه‌تر باشند. البته، خود ماسک در صحبت هایش به چالش‌هایی که تسلا با آن‌ها روبه‌رو خواهد بود اشاره کرده است، چالش‌هایی مانند انجام مقررات راهنمایی و رانندگی و مسئولیت‌های تصادف خودرو نمونه‌ای از سختی‌های عملی کردن این ایده است.

رباتاکسی تسلا، تهدیدی برای مشاغل

ایلان ماسک و تسلا

در طول جلسه سالانه سهامداران تسلا، ماسک پیش‌بینی کرد که رباتاکسی آن نه تنها چیزی امکانات اوبر (Uber)، بلکه خدمات اقامتی Airbnb را نیز خواهد داشت. ماسک فاش کرد که مالکان تسلا به زودی این انتخاب را خواهند داشت که خودرو‌های الکتریکی شخصی خود را به ناوگان رباتاکسی این شرکت اضافه کنند. انجام این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا زمانی که با خودرو‌های برقی خود رانندگی نمی‌کنند، درآمد بیشتری کسب کنند. ماسک در مصاحبه‌ای در این باره گقت: “این وسایل نقلیه اغلب در پارکینگ‌ها خاموش می‌مانند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند”.

باید اشاره کرد که برای تحقق ایده رباتاکسی، سیستم کامل خودران تسلا باید تا آن زمان بدون نقص کار کند. مدیرعامل تسلا ادعا می‌کند که یک راه حل برای سیستم‌های خودران در حال حاضر در حال توسعه است. مسئله این است که فناوری خودمختار در حال حاضر مشاغل مختلف را با سرعت هشدار دهنده‌ای تهدید می‌کند و تسلا یکی از اصلی‌ترین تهدید کننده‌ها است. سرمایه گذاران ممکن است بازار خودرو‌های برقی مستقل را جذاب‌تر از بازار املاک و مستغلات بدانند همچنین با توجه به تخمین‌های گذشته ماسک از اینکه رباتاکسی قادر به تولید سالانه ۳۰ هزار دلار بازدهی در هر واحد است. اگرچه مشخص نیست که تسلا دقیقاً چه زمانی می‌تواند این کار را انجام دهد و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها این ایده عملی نشود.


بیشتر بخوانید

  • تاکسی های رباتیک بدون راننده در ۲ شهر چین فعال می شوند

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا