سرور مجازی
فضای مجازی

جیمز وب رکورد خود را در یافتن دور ترین کهکشان شکست

اخترشناسان در حال کشف کهکشان‌های دوردست رکوردشکن هستند که  اکنون این کشفیات توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب جمع‌آوری می‌شود. در میان کهکشان‌هایی که جیمز وب به جست‌وجوی آن‌ها می‌پردازد، تعدادی از آن‎ها قدمتی بیش از ۲۰۰ میلیون سال دارند.

به گزارش space، یک رصد جدید کهکشانی از جانب  تلسکوپ فضایی جیمز وب، توانسته یک کهکشان را نشان دهد که تنها ۲۳۵ میلیون سال پس از مه‌بانگ وجود داشته است. بر اساس اطلاعات جیمز وب، این کهکشان در فاصله ۳۵ میلیارد سال نوری از سیاره زمین قرار دارد.

قبل از پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب به فضا، دورترین کهکشان شناخته شده GN-z۱۱ بود. اخترشناسان این کهکشان را تقریبا ۴۲۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ دیدند.

جیمز وب

تنها یک هفته پس از انتشار اولین تصاویر علمی از سوی جیمز وب، این تلسکوپ کهکشانی را کشف کرد که  ۳۰۰ میلیون سال پس از مه‌بانگ(Big Bang) وجود داشته است.

کهکشان‌ها با استفاده از تکنیک‌های مختلف شناسایی شده اند، به طوری که اخترشناسان به رهبری هائوجینگ یان از دانشگاه میسوری در کلمبیا از لنز گرانشی ایجاد شده توسط خوشه کهکشانی SMACS J۰۷۲۳ برای شناسایی ۸۸ کهکشان استفاده کرده‌اند.امروزه کهکشان‌های بسیار دوری که تا به امروز کشف شده‌اند به دلیل انبساط کیهانی، بیش از ۳۵ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارند.

کهکشان

انبوهی از کهکشان‌ها با جابجایی بالا به سرخی که کشف شده‌اند را می‌توان نوزادان کیهانی در نظر گرفت. پهنای این کهکشان‌ها فقط ۱۰۰۰ سال نوری است که فقط ده‌ها میلیون ستاره دارند. گفته شده کهکشان‌های مدرن می‌توانند میزبان صد‌ها میلیارد ستاره باشند که از این رو ستاره شناسان تخمین می‌زنند، نوزادان کیهانی کمتر از ۱۰۰ مایل هستند.

همچنین تیم فینکلشتاین در مقاله خود نوشت: اگر طیف‌سنجی جابه‌جایی به سرخ تایید شود، به این معنی است که جهان ما کمتر از ۳۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ با کهکشان‌ها می‌درخشیده است. اکنون که جیمز وب این کهکشان‌های قوی را در فواصل بسیار وسیع کشف کرده است، با انواع سوالات مهم رو به روخواهیم بود. برای مثال جیمز وب تا چه زمانی می‌تواند دورترین کهکشان را ببیند و  برای یافتن اولین کهکشان چند سال نیاز به کاوش است؛ از این رو برای یافتن چنین کشفیاتی نیازمند شانسی بزرگ خواهیم بود.


بیشتر بخوانید

  • شگفت انگیزترین تصاویری که از فضا ثبت شده اند

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا