سرور مجازی
فضای مجازی

کشف آب در ماه، مأموریتی که وایپر باید انجام دهد

آژانس فضایی ناسا برای زندگی و ارسال افراد به ماه برنامه‌های زیادی همچون ارسال فضاپپمای اوریون و طرح ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در این قمر دارد. اما اگر قرار باشد افراد در ماه تصمیم به زندگی بگیرند نیاز به منابع حیاتی همچون آب دارند.

به گزارش سایت slashgear، تحقیقات اخیر اختر شناسان نشان می‌دهد که در ماه و اطراف آن آب و یخ وجود دارد به همین علت ناسا قصد دارد با کمک فضاپیمای وایپر مکان‌هایی که در آن منابع حیاتی وجود دارد به طور دقیق کشف کند. وایپر یک ماه نورد ناسا است که انتظار می‌رود برای جست و جوی یخ، آب و سایر منابع به ماه پرتاب شود. این کاوشگر در ماموریت خود قرار است اطراف قطب جنوب و حفره‌های آتشفشانی ماه را جستجو کند.

ماه نورد VIPER

گفته شده، چرخ‌ها و سیستم تعلیق این کاوشگر به دلیل جست‌وجو در مکان‌های سخت و گرد و غباری که سطح ماه را پوشانده باید به طور ویژه طراحی شوند تا از میان دهانه‌ها عبور کنند. طبق تحقیقات دانشمندان، سنگ و ذرات گردوغبار ماه همچون زمین و سیارات دیگر که دارای اتمسفر هستند، از طریق ساییدگی فرسوده نمی‌شوند به همین دلیل سنگ‌های روی سطح ماه مانند شیشه شکسته تیز هستند و ممکن است به چرخ‌های ماه نورد آسیب برسانند به همین علت  چرخ‌های آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیار مقاوم هستند.

تجهیزات وایپر برای کشف آب

براساس گزارش‌ها، این کاوشگر برای انجام ماموریت خود چهار ابزار خواهد داشت که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم. وایپر دارای یک مته چکشی برای حفاری در سطح ماه است. این مته که TRIDENT نام دارد یخی به نام سنگلیت را جست‌وجو می‌کند. افزون بر این، ماه نورد وایپر دارای سه طیف سنج (طیف‌سنج جرمی که مشاهده عملیات قمری (MSolo) را انجام می‌دهد، سیستم طیف‌سنج فرار فروسرخ نزدیک (NIRVSS) و سیستم طیف‌سنج نوترونی (NSS).)  است که می‌توانند ترکیب نمونه‌ها را با نوری که از خود ساطع کرده تجزیه و تحلیل کنند.

ماه نوردناسا

مته TRIDENT حدود ۳.۲ فوت( ۹۷.۵۴ سانتی متر) طول خواهد داشت و به مریخ نورد اجازه می‌دهد اعماق  زیر سطح ماه را بررسی کند. برخلاف مته‌های معمولی که در خانه دارید  این مته هم می‌چرخد و هم چکش می‌زند تا بتواند از مواد سخت مانند سنگ‌ها عبور کند.

طیف‌سنج‌ها نیز می‌توانند مولکول‌های هیدروژن را تشخیص دهند و تعیین کنند که این ذرات چه نوع ماده‌ایی هستند. (اتم‌های هیدروژن، آب یا مولکول دیگری به نام هیدروکسیل).

گفته شده، این ابزار به مریخ نورد اجازه می‌دهند تا نمای کاملا جدیدی از ماه داشته باشند. سارا نوبل، محقق ماموریت وایپر، گفت: “وایپر مجهزترین رباتی است که ناسا تا به حال به سطح ماه فرستاده است و به ما امکان می‌دهد قسمت‌هایی از این قمر را که هرگز ندیده ایم کاوش کنیم”. مریخ نورد در مورد منشاء و توزیع آب در ماه اطلاعاتی به زمین ارسال می‌کند و ما را برای برداشت منابعی در ۲۴۰ هزار مایلی ( حدود ۳۸۶ هزارو ۲۴۲ کیلومتر) زمین آماده می‌کند تا بتوانیم فضانوردان را با ایمنی کامل به فضا ارسال کنیم.  


بیشتر بخوانید

  • آزمایش‌هایی که ناسا در کره ماه انجام خواهد داد

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا