سرور مجازی
فضای مجازی

چرا فضانوردان نمی‌توانند نوشابه بخورند؟

فضانوردان برای امنیت جان خود نمی‌توانند برخی از وسایل مورد نیاز را اعم از خوراک به فضا ببرند. زیرا برخی از مواد غذایی همچون نوشابه ممکن است در جو باعث ایجاد مشکلاتی شود.

به گزارش سایت slashgear؛ فضانوردان به نوشیدن نوشابه گازدار در زمین عادت دارند، اما زمانی که این نوشیدنی به فضا ارسال شود باعث به خطر افتادن جان فضانوردان می‌شود. گفته شده، برخی از نوشیدنی‌ها برای تبدیل شدن به نوشابه‌های گازدار به نیروی گرانش احتیاج دارند تا حباب‌ها از مایع سنگین‌تر خارج شده و گاز CO۲ را آزاد کنند. ناسا توضیح می‌دهد که حباب‌های موجود در نوشابه  به طور تصادفی در فضا پخش و احتمالا به کف تبدیل می‌شود.

 علاوه بر این فضا بر نحوه هضم نوشابه نیز تأثیر می‌گذارد. معمولاً وقتی نوشابه می‌نوشیم، دی اکسید کربن راه خارج شدن خود را به شکلی از بدن ما پیدا می‌کند و ما معمولاً مقدار زیادی از گاز را نمی‌نوشیم. با این حال، اگر فضانوردی در فضا نوشابه بنوشد، دی‌اکسید کربن بیشتری می‌نوشد، زیرا نمی‌تواند به راحتی گازهای موجود در نوشابه را از بدن خود خارج کند.

 نوشابه

با وجود این واقعیت که نوشابه معمولاً در فضا مجاز نیست، زمانی، دو تا از بزرگترین برند‌های نوشابه همراه با فضانوردان سفر می‌کردند. در سال ۱۹۸۵، شرکت‌های کوکاکولا و پپسی هر دو قوطی ضد فضای ویژه‌ای ساختند که به نوشابه اجازه می‌داد هنگام نوشیدن فضانوردان گازدار بماند. هر دوی این شرکت‌ها از کیسه‌های پلاستیکی پر از دی اکسید کربن استفاده می‌کردند تا فضانوردان  نوشابه را از قوطی‌ها خارج کنند.


بیشتر بخوانید

  • رایحه‌هایی که در فضا استشمام می‌شود

 

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا