سرور مجازی
اقتصادی

نرخ تورم ترکیه رکورد ۲۳ ساله خود را شکست

به گزارش دیتاسنتر من، نرخ تورم ترکیه در سایه سیاست پولی نامتعارف مورد حمایت اردوغان رکورد ۲۳ ساله خود را شکست و به سطح ۵/ ۷۳ درصدی رسید. در ماه‌های اخیر عوامل متعدد باعث رشد سطح قیمت‌ها در سطح جهان شده است. سکانداران پولی نیز با ابزار مدرن پولی به دنبال مهار تورم هستند.

در ترکیه اما اردوغان به جای سیاستگذاران پولی تصمیم می‌گیرد. سیاست پولی به جای اولویت دادن به کنترل تورم بر حمایت از رشد اقتصادی در ترکیه متمرکز است.

این مساله موجب شده است تا ترکیه یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان را تجربه کند.

بر اساس گزارش دنیای‌اقتصاد، سریال رکوردشکنی نرخ تورم در اقتصاد ترکیه در ماه مه نیز ادامه یافت و شاخص بهای مصرف‌کننده در این کشور ۷۴ درصدی شد.

گزارش موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که نرخ تورم این اقتصاد ۸۰۰ میلیارد دلاری با افزایش ۵/ ۳ درصدی مواجه شده است. این رقم نشان دهنده رسیدن به بالاترین سطح از اکتبر سال ۱۹۹۸ است.

سیاست‌های نامتعارف رئیس‌‌‌جمهور ترکیه که ادعا شده با هدف ایجاد رشد اقتصادی دنبال می‌شود، سیاست پولی این کشور را گروگان گرفته است. این سیاست ناکارآمد دستاوردهای اقتصادی دو دهه اخیر این کشور را تهدید می‌کند.

در حالی که سیاست متعارف پولی در دوران تورمی افزایش نرخ بهره را برای کنترل سطح قیمت‌ها توصیه می‌کند، ‌‌‌اردوغان بر کاهش نرخ بهره اصرار دارد.

برکناری بیش از سه رئیس بانک مرکزی در سال‌های اخیر از جدیت او برای تحقق این سیاست خبر می‌دهد. سیاستی که موجب شده نرخ تورم رکورد ۲۳ ساله خود را بشکند.

به نظر می‌رسد در دو دهه گذشته به‌رغم عملکرد قابل‌قبول اردوغان در رشد و توسعه اقتصادی، جذب سرمایه خارجی، تعادل در تراز پرداخت‌‌‌ها و سیاست خارجی در سطح منطقه و جهان، سیاست پولی مورد تاکیدش به پاشنه آشیل او تبدیل شده است.

روند فعلی تورم و بی‌‌‌ثباتی اقتصاد ترکیه می‌تواند تمام دستاوردهای اردوغان را تحت‌تاثیر قرار دهد و حتی شکست او در انتخابات آتی را رقم بزند. تجربه تاریخی نشان می‌دهد که در بیشتر موارد هنگامی که در سیاستگذاری پولی رشد تولید بر کنترل تورم اولویت پیدا می‌کند، هیچ‌‌‌یک از این دو هدف تحقق پیدا نمی‌کند.

تورم ترکیه همچنان در مدار صعود

بر اساس نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی، که نارضایتی‌‌‌ زیادی را در میان مردم به بار آورده، تورم به سطح ۶/ ۹۱ درصدی رسیده است. لیر ترکیه نیز پس از افزایش این گزارش اندکی کاهش ارزش را تجربه کرد و نرخ برابری دلار به لیر به سطح ۵/ ۱۶ رسید.

لیر که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۴۴‌ درصد کاهش ارزش را تجربه کرده بود در سال‌ جاری میلادی حدود ۲۰‌ درصد از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

تهاجم اخیر روسیه به اوکراین نیز به افزایش قیمت جهانی محصولات کشاورزی و انرژی دامن زده است و تنور تورم در ترکیه را بیش از پیش داغ کرده است. ترکیه یکی از کشورهایی است که عمده انرژی خود را وارد می‌کند.

ارزش لیر ترکیه به ۱۷ دلار رسید

هر لیر ترکیه به ۱۶٫۵۵ دلار رسید تا در سال جاری بیش از ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. چون نگرانی‌ها در مورد تورم سالانه که به بالاترین حد در ۲۴ سال گذشته رسیده، بر رفتارها تاثیر گذاشته است.

صبح امروز، لیر به ۱۶٫۵۶ در هر دلار کاهش یافت تا کاهش اخیر آن به پایین ترین سطح خود در ۲۰ دسامبر که توسط یک سری کاهش غیرمتعارف نرخ بهره در اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز شد، بازگردد.

لیر در سال گذشته ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داد که بدترین عملکرد در بازارهای نوظهور برای چندین سال متوالی بود.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا