اقتصادی

شاخص فلاکت در ایران رکورد زد

به گزارش دیتاسنتر من، شاخص فلاکت در ایران در ۲۵ سال اخیر رکورد زد.

به نقل از اقتصاد نیوز، روند نرخ بیکاری در ایران مسیری نزولی پیموده و در سال ۱۴۰۰ به ۹٫۲ درصد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این کمترین میزان نرخ بیکاری در یک دهه اخیر بوده است.

البته پایین آمدن نرخ بیکاری را برخی ناشی از بهبود وضعیت اشتغال و برخی دیگر در ادامه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی می‌دانند.

براساس داده‌ای مرکز آمار، نرخ مشارکت در سال ۹۹ برابر با ۴۰٫۴ درصد در کل کشور بوده که در سال جاری با ۰٫۰۱ واحد در صد کاهش به ۴۰٫۳ درصد رسیده است.

اما این کاهش بیکاری در شرایطی ثبت شده که نرخ تورم در کشور مسیری فزاینده داشته و در ۱۴۰۰ به رکورد ربع قرن دست پیدا کرده است.

در همین رابطه آرتور ملوین اکون برای بررسی بهتر وضعیت اقتصاد در هر کشور شاخصی را تعریف کرد که به نوعی وضعیت رفاه و هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی را برآورد می‌کند. طبق بررسی ها این شاخص درکشور اکنون به اوج خود در ربع قرن رسیده است.

رکوردزنی شاخص فلاکت در سال ۱۴۰۰

طبق تعریف، شاخص فلاکت از مجموع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست آمده و ماهیتی سالانه دارد.

در این شاخص تورم را باید به صورت سالانه (یعنی تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده به صورت میانگین دوزاده ماهه در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل) در نظرگرفته و نرخ بیکاری را نیز در حالت سالانه مورد ارزیابی قرار داد.

در همین راستا در سال ۱۴۰۰ که نرخ تورم در کشور برابر با ۴۰٫۲ درصد بوده و نرخ بیکاری نیز معادل با ۹٫۲ درصد ثبت شده شاخص فلاکت نیز در ایران معادل با ۴۹٫۴ درصد رسیده و بیشترین سطح را در بازه بیست و پنج ساله داشته است.

به طور کلی هر چه میزان این شاخص در منطقه ای بالاتر باشد هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در آن منطقه نیز بالاتر بوده و هزینه های تجربه شده مردم نیز در این مدت بیشتر بوده و در نهایت این متغیر، شاخصی برای ارزیابی وضعیت رفاه مردم در کشور خواهد بود.

در همین رابطه  مقایسه آمارهای داده شده نشان می دهد وضعیت رفاه اجتماعی در کشور در سال ۱۴۰۰ به وضعیت وخیمی در ربع قرن گذشته رسیده است.

پیش از این بالاترین میزان شاخص فلاکت در ایران در سال ۱۳۷۴  ثبت شده بود که معادل با ۵۸٫۴ درصد بود. مهم ترین دلیل این رکوردزنی می تواند ریشه در تورم بالای تحربه شده درآن سال داشته باشد. شاخصی که طبق آمارهای بانک مرکزی تقریبا معادل با ۴۹٫۴ درصد بوده و نرخ بیکاری در آن  سالهم  در حدود ۹ درصد به ثبت رسیده بود.

برخی از اقتصاد دانان این شاخص را دارای اهمیت بالایی می دانند. این عده معتقدند افزایش این متغیراقتصادی می تواند بر موضوعات اجتماعی همچون نرخ جرم و جنایت، فقر، خودکشی و.. نیز اثر گذار باشد.

اما بررسی دقیقتر روند تورم و بیکاری در کشور نشان می دهد شاخص فلاکت بیشتر متاثر از نرخ تورم است تا بیکاری.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا