اقتصادی

افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه حج/ مابه‌التفاوت به حجاج برمی‌گردد؟

به گزارش دیتاسنتر من، سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدام عربستان برای افزایش هزینه حج به بیش از ۳۰۰ درصد، درباره تغییر قیمت حج زائران ایرانی توضیحاتی داد و از آن‌ها خواست مابه‌التفاوت هزینه سفر حج را پرداخت کنند.

بر اساس گزارش ایسنا، در اطلاعیه سازمان حج و زیارت آمده است: وزارت حج و عمره عربستان در روزهای اخیر در اقدامی دیرهنگام افزایش قابل توجهی در هزینه‌های ارزی خدمات حج در حوزه مشاعر مقدس، خیام (چادرهای اقامتی مسافران در منطقه منا) و خدمات عمومی، اعلام کرده است. الزاما باید این هزینه‌ها همزمان با دریافت ویزا پرداخت شود.

سازمان حج و زیارت بعد از اعلام برگزاری حج تمتع در امسال برنامه‌ریزی لازم را باسرعت در دستور کار خود قرار داد و با توجه به ضیق وقت فرایند ثبت‌نام کاروان‌ها را آغاز کرده است.

بنابراین مراتب اعتراض خود را درباره افزایش هزینه اعلام کرده و در مذاکرات و گفتگوهای صورت‌گرفته با بررسی موضوع و کارشناسی که توسط کمیته نرخ‌گذاری سازمان حج و زیارت انجام شده مقرر شده است.

با هدف رعایت حال زائران ارجمند بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها با تدابیر اندیشیده شده توسط سازمان حج و زیارت تامین شود و بخش دیگری نیز با رایزنی همکاران اعزامی به عربستان کاهش یابد و بخش اندک آن را نیز زائران محترم پرداخت کنند.

از این رو، با توجه به محدودیت زمانی به‌منظور دریافت ویزا تقاضا دارد در اسرع وقت با راهنمایی مدیران محترم کاروان‌ها نسبت به پرداخت فیش تکمیلی مابه‌التفاوت اقدام مقتضی را به عمل آورند تا اختلالی در دریافت ویزا به عمل نیاید.

اقدامات ایران در مقابل گران شدن سفر حج

صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در توضیحات دیگری درباره افزایش هزینه حج گفته است: به‌طور غیرمنتظره با افزایش ۳۰۰ درصدی هزینه خدمات و نیز افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی اقلام تدارکاتی مواجه شده‌ایم که بعد از اعزام همکاران حج و زیارت به عربستان اعلام شد.

البته مراتب اعتراض از این افزایش هزینه‌ها کتبا به وزارت حج عربستان اعلام شده و منتظر پاسخ کشور میزبان هستیم، اما به منظور برنامه‌ریزی مقرر شد بخش اندکی از این هزینه‌های تحمیلی را زائران متحمل شوند.

بر همین اساس از زائران درخواست همراهی داریم، این در حالی است که برخی از کشورها مجبور به انصراف از حج شده‌اند.

حج پس از دو سال توقف به خاطر کرونا، امسال با حدود یک میلیون نفر زائر قرار است برگزار می‌شود. سازمان حج و زیارت با توجه به سهمیه محدود حج ایران، اولویت حج امسال را به گروهی از زائران اختصاص داده که در سال ۹۸ ثبت‌نام کرده و هزینه این سفر را کامل پرداخته کرده بودند و بارها نیز به آن‌ها اعلام شده بود با توجه به تثبیت نرخ ارز، هزینه حج تغییری نخواهد کرد.

قیمت حج سال ۱۴۰۱ قبلاً رقمی بین ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان تا ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده بود که اکنون این قیمت تا حدود ۳۷ و ۴۵ میلیون افزایش یافته است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا