اقتصادی

سخت‌ترین تنبیه اقتصادی برای روسیه

به گزارش دیتاسنتر من، سخت‌ترین تنبیه اقتصادی روسیه که تحریم نفت این  کشور بود به تصویب اتحادیه اروپا رسید. تحریم نفت روسیه تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی دارد و بازار‎‌های ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست.

به نقل از دنیای اقتصاد، پس از مدت‌‌‌ها کشمکش، رهبران اتحادیه اروپا بر سر ممنوع کردن واردات اکثریت قریب به اتفاق نفت روسیه در این منطقه به توافق رسیدند.

این توافق به قطع دو سوم کل واردات اتحادیه منجر خواهد شد. چارلز میشل، رئیس شورای اروپا در توییتر نوشت: «این، یک فشار حداکثری بر روسیه برای پایان دادن به جنگ است.»

با این حال بروکسل به مجارستان که محصور در خشکی است، اجازه داد تا همچنان از روسیه نفت خریداری کند. زلنسکی چند ساعت قبل از اعلام توافق از بلاتکلیفی اروپایی‌ها انتقاد کرده بود.

این خودتحریمی اروپایی‌ها قرار است تمام واردات دریایی نفت و فرآورده‌‌‌های نفتی روسیه را هدف قرار دهد، اما برنامه‌‌‌ای برای توقف عرضه از طریق خطوط لوله ندارد.

مقامات اروپایی می‌‌‌گویند میزان باقی‌‌‌مانده که مربوط به خط لوله دروژبا است نیز با قطع برداشت آلمان و لهستان، منجر به کاهش ۹۰درصدی صادرات طلای سیاه روسیه به اروپا می‌شود.

با این حال، اقدام اروپایی‌‌‌ها باعث روانه شدن بشکه‌‌‌های بیشتری از نفت خام روسیه به سوی بازار آسیا، بالاخص چین و هند می‌شود که می‌تواند بر تلاش‌‌‌های ایران برای صادرات نفت در دوران تحریم نیز اثرات جدی داشته باشد.

بازارهای اروپا به مشکل می‌خورد

در سمت دیگر نیز احتمالا کشورهای اروپایی برای تامین نفت خام موردنیاز خود به مشکل برخواهند خورد، زیرا پالایشگاه‌‌‌های پرشماری در لهستان، آلمان، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی و بلغارستان به مدت دهه‌‌‌ها از نفت باکیفیت و نسبتا ارزان اورال روسیه استفاده کرده‌‌‌اند.

حالا جایگزینی آن در شرایط کنونی بازار، بسیار دشوار و چالش‌برانگیز خواهد بود.

در شرایط کنونی بازار طلای سیاه که توازن میان عرضه و تقاضا بسیار شکننده است و تولیدکنندگان اوپکی نیز قصد ندارند تولید خود را افزایش دهند؛ مشتریان اروپایی کار بسیار دشواری برای یافتن منابع جایگزین مطمئن، باکیفیت و مقرون به صرفه خواهند داشت.

این به آن معناست که بازار جهانی نفت خام ممکن است در آستانه بحرانی تازه و خطرناک‌‌‌تر باشد.

چنین وضعیتی در بازار نیز به افزایش هر چه بیشتر قیمت‌ها دامن خواهد زد و به نظر می‌رسد که برخی از کشورهای اروپایی باید آماده شرایط سختی از نظر تامین انرژی و وضعیت تورم شوند.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا