اقتصادی

آماده باش مرزهای کشور برای شناسایی آبله میمونی

به گزارش دیتاسنتر من، طبق گزارش وزارت بهداشت در حال حاضر این وزارتخانه مبادی مرزی را برای شناسایی ویروس آبله میمونی کنترل می‌کند و کسانی که در مرزها تب و بثورات پوستی دارند، ‌ارزیابی و بررسی می‌شوند. وزارت بهداشت تاکنون گزارشی از ورود ویروس آبله میمونی به کشور نداشته است.

بر اساس گزارش ایسنا، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تاکنون هیچ موردی از آبله میمونی در کشور گزارش نشده است.

در حال حاضر وزارت بهداشت مبادی مرزی را کنترل می‌کند. کسانی که در مرزها تب و بثورات پوستی دارند، ‌ارزیابی و بررسی می‌شوند. اگر لازم باشد از این افراد تست گرفته شود حتما انجام می‌شود.

ابراهیم قادری افزود: این ویروس در برخی جوندگان در برخی مناطق آفریقا دیده شده و گاهی منجر به طغیان‌هایی می‌شود که این طغیان‌ها به انسان هم سرایت کرده و ممکن است کشورهای دیگر را هم درگیر کند.

قادری ادامه داد: از آنجایی که میزان واگیری این ویروس خیلی زیاد نیست، احتمالا دنیا در کنترل آبله میمونی مشکلی ندارد.

وی توضیح داد: واکسن آبله تا ۸۵ درصد بر روی این ویروس اثربخشی دارد. در عین حال تزریق واکسن آبله در شرایط فعلی نیازی نیست.

البته ممکن است برخی کشورها برای پرسنل سیستم بهداشتی و درمانی یا افرادی که تماس مستقیم با افراد آلوده دارند، واکسن را تزریق کنند. زیرا واکسن می‌تواند از بروز بیماری پیشگیری کند، اما اینکه در سطح وسیع تزریق شود، اصلا چنین بحثی وجود ندارد.

راه‌های انتقال آبله میمونی و علائم

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: یکی از راه‌های انتقال آبله میمونی تماس با حیوان آلوده است. تماسی اعم از لاشه حیوان یا حیوان زنده.

در عین حال تماس نزدیک با انسان آلوده به این ویروس هم می‌تواند منجر به انتقال این بیماری شود. آلودگی به این ویروس از طریق قطرات تنفسی، ترشحات انسان آلوده و رابطه جنسی با فرد آلوده، تماس با وسایل شخصی بیمار و… منتقل می‌شود.

ابراهیم قادری افزود: علائم این بیماری شامل سردرد، درد بدن، درد عضلانی، خستگی، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

قادری توضیح داد: باید توجه کرد که بیماری‌های دیگری هم داریم که علائمی شبیه به آبله میمونی شامل تب و بثورات دارند، که اکثرا آبله‌مرغان هستند و برخی بیماری‌های دیگر.

مهمترین چیزی که می‌تواند کمک کند تا شک کنیم که فرد به علائم این ویروس مبتلاست، این است که آیا فرد بیمار با فرد بیمار دیگری از کشور دیگری تماس داشته یا اینکه سابقه مسافرت به منطقه آلوده را داشته یا خیر.

در کشور ما در مرحله‌ای که خودمان موردی از آبله میمونی نداریم، توجه به سابقه تماس با افراد بیمار کشورهای دیگر یا مسافرت به منطقه آلوده، مهم است.

 

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا