اقتصادی

نخستین قرعه‌ کشی در سامانه یکپارچه فروش خودرو برگزار شد

به گزارش دیتاسنتر من، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نخستین قرعه کشی در سامانه یکپارچه فروش خودرو امروز نهم خرداد برگزار شد که بر اساس آن ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ خودرو به متقاضیان اختصاص یافت.

صداوسیما نوشت، عبدالله توکلی لاهیجانی در ارتباط با رسانه ملی افزود ۴ میلیون و ۱۷۵ هزار و ۳۵۲ نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، ثبت نام کردند که از این میزان ثبت نام سه میلیون و ۸۷۸ هزار و ۳۰۱ نفر در طرح عادی و ۲۹۷ هزار و ۵۲ نفر در طرح حمایت از خانواده بوده است.

وی اضافه کرد: پیرو مفاد نامه رئیس جمهور در خصوص شفاف سازی فرآیند عرضه خودرو، نخستین سامانه فروش یکپارچه خودرو با هدف شفاف سازی فرآیند فروش به متقاضیان تحت سازمان حمایت نظارت از مصرف کنندگان از ساعت ۹ سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ایجاد شد و یک هفته این ثبت نام ادامه داشت و امروز هم فرآیند قرعه کشی انجام می‌شود.

توکلی ادامه داد: ظرفیت اعلامی برای این دوره، ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ هزار خودرو بوده که در قالب ۱۱۵ طرح فروش فوق العاده پیش فروش کمتر از یک سال و مشارکت در تولید عرضه شده است.

وی درباره فرآیند تکمیل ثبت نام برای برندگان شدگان این طرح گفت: فرآیند فروش به عهده خودروسازان است و بر اساس فهرست برندگان قرعه کشی، خودرو تخصیص پیدا خواهد کرد، اما برای خودروهایی که متقاضیان آن به حد نصاب ظرفیت نرسیده خودروها بدون قرعه کشی اختصاص می‌یابد.

توکلی درپاسخ به این پرسش که آیا در مرحله بعدی ثبت نام جدید انجام می‌شود یا از بین همین کسانی که برنده نشدند قرعه کشی می‌کنید؟ افزود: روند پایدار تولید در صنعت خودروی کشور بعد از چند سال‏، روند صعودی گرفته و خودروسازان از ابتدای خرداد ماه خودروهای شان را به صورت کامل عرضه می‌کنند، بنابراین با اتکا به این روند صعودی تولید‏، عرضه پایدار خودرو در همین سامانه تخصیص در دوره‌های بعدی خواهیم داشت و سایر متقاضیان نیز باید از طریق سامانه به فرآیند تخصیص خودرو وارد شده و درخواست خود را ثبت کنند تا خودرو به ‌آن‌ها تخصیص پیدا کند.

وی در پاسخ به این پرسش که در اجرای قانون جوانی جمعیت و سهمیه خاص مادران دو فرزند به بالا چه تعداد ثبت نام کردند و در این دوره چند نفر از این مادران خودرو نصیب شان می‌شود؟ گفت: این دوره ۲۹۷ هزار و ۵۱ نفر در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ثبت نام کردند که بعد از استعلام از نهاد ذیربط وثبت احوال کشور‏، ۱۴۵ هزار نفر واجد این شرایط شناخته شدند.

توکلی ادامه داد: در سامانه ۵۶ طرح متنوع تخصیص خودرو برای طرح جوانی در نظر گرفته شده که با توجه به این که در ۴۲ طرح ارائه شده میزان متقاضیان از ظرفیت اعلامی کمتر بوده‏، خودرو بدون قرعه کشی به متقاضیان تخصیص پیدا خواهد کرد که در دوره‌های آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که چرا تأخیر در اجرای قانون در این مرحله به طور کامل جبران نشد؟ گفت: برای اجرای طرح جوانی سازوکار، هماهنگی با نهادهای مرتبط و ایجاد زیرساخت، لازم بود، البته راه اندازی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و افزایش تولیدی که رخ داده و تخصیص دادن آن به طرح جوانی جمعیت‏، ضامن تسریع این روند خواهد بود و با روندی که شروع شده کل این جمعیت مشمول پوشش قرار داده خواهد شد.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا