سرور مجازی
فضای مجازی

تعیین سقف مصرف برق برای تمام استان‌ها/ عبور از سقف مصرف یعنی بروز خاموشی

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در نشست خبری تأمین آب و برق کشور در تابستان سال 1400، اظهار داشت: در دو روز اخیر به‌دلیل گرمای هوا شاهد ایجاد مشکلاتی در شبکه برق بودیم و قرار است که جداول خاموشی مطابق با آنچه اتفاق می‌افتد باشد.

وی افزود: امسال گرمای بسیار شدید باعث شد مصرف برق افزایش یابد و این افزایش در ابعاد مختلفی صورت گرفته است؛ در دو هفته پیشِ‌رو نیز به‌علت افزایش دمای هوا، شرایط بسیار حساسی را در پیش خواهیم داشت که نیازمند مدیریت مصرف از سوی مردم هستیم.

متولی‌زاده با بیان اینکه "حدود 5000 تا 6000 مگاوات مصرف چاه‌های کشاورزی است"، گفت: تفاهم‌نامه‌های خوبی با بخش‌های صنعت و کشاورزی برای مدیریت بار به امضا رسید که این مدیریت بار و به‌عبارتی جابه‌جایی بار، تأثیر بسزایی در پایداری شبکه برق و کاهش خاموشی‌ها داشت.

وی ادامه داد: مسئله بعدی دستگاه‌های سرمایشی بوده است که بسیار زودتر از موعد وارد مدار شدند و 40 درصد از مصارف را به خود اختصاص دادند؛ هم‌اکنون به‌طور متوسط 24 هزار مگاوات از مصرف برق پیک مربوط به وسایل سرمایشی است که مدیریت مصرف در این بخش، می‌تواند مشکل بروز خاموشی‌ها را حل کند.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: اگر پیک را 60 هزار مگاوات در نظر بگیریم حجم زیادی از سوی وسائل سرمایشی به این بخش اختصاص یافته است؛ همچنین مراکز استخراج رمزارز نیز که حجم آن بسیار گسترش یافته است 2000 مگاوات از میزان مصرف را شامل می‌شود.

متولی‌زاده، گرمای زودرس، افزایش مصرف برق و نبود تمام ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی در مدار را دلیل فاصله تولید و مصرف برق دانست و گفت: شاهد افزایش 20درصدی مصرف برق و ایجاد فاصله 10هزار مگاواتی بین تولید و مصرف برق هستیم.

وی افزود: به‌دلیل سیاست‌هایی که از سالیان گذشته وجود داشته است قادر به افزایش قیمت برق نیستیم و اکنون ارزان‌ترین برق را داریم؛ در طول تاریخ صنعت برق، این تنها زمانی است که ارزان‌ترین قیمت برق عرضه می‌شود که همین موضوع باعث شده است انگیزه لازم برای مصرف بهینه وجود نداشته باشد.

مدیرعامل توانیر با ابراز اینکه بعضاً این سؤال مطرح می‌شود که؛ "آیا اعمال خاموشی‌ها از قبل قابل پیش‌بینی بوده است یا خیر؟"، گفت: باید گفت این شرایط قابل پیش‌بینی نبود چرا که این میزان گرمای شدید و عوامل مصرف زیاد که رمزارزها یکی از آنها هستند، شرایط را برای ما بسیار دشوار کرد؛ علاوه بر این برق ارزان موجب شده است که افراد تجهیزات استخراج رمزارز را به‌صورت قاچاق وارد کشور کنند و استفاده از آنها منجر به افزایش مصرف برق شود.

وی ادامه داد: کشوری همچون فرانسه 365 روز را به سه رنگ تقسیم کرده است بدین گونه که 300 روز رنگ سفید، 40 روز آبی و 20 روز قرمز است و به مردم اطلاع می‌دهند که در روزهای سفید قیمت برق 9 سنت یورو، در روزهای آبی 11 سنت یورو و در روزهای قرمز 60 سنت یورو است و مردم می‌دانند که در آن روزها باید مبلغ بیشتری را برای برق پرداخت کنند که همین مسئله موجب مدیریت مصرف می‌شود.

متولی‌زاده با تأکید به اینکه "قطعاً توسعه انرژی تجدیدپذیر یک راه‌حل اساسی و متناسب است"، گفت: توسعه تجدیدپذیرها رابطه متقابلی با تأمین خواسته سرمایه‌گذاران در داخل کشور دارد؛ در ایران تمام کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه بودند به‌دنبال یک خریدار به‌اسم دولت‌اند که عملاً این مسئله برای ما قابل حل نبوده و نیست.

وی ادامه داد: در زمان حاضر 50 درصد انرژی‌ای که در کشور مورد مصرف قرار می‌گیرد توسط کنتورهای هوشمند قرائت می‌شود و با ظرفیت قانون بودجه نیز این کار را با سرعت بیشتری پیش خواهیم برد.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه 200 هزار میلیارد تومان پول لازم است؛ تأمین این میزان برای صنعت برق مقدور نیست و این در حالی است که اگر مشترکان خانگی دمای منزل را روی 25 و 26 درجه تنظیم کنند بیش از 4000 مگاوات میزان مصرف برق کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: ایران از نظر توان فنی و مهندسی هیچ مشکلی ندارد و اگر منابع مالی فراهم شود می‌تواند نیروگاه احداث کند اما باید به این مسئله توجه کرد که با مدیریت مصرف نیز می‌توان مصرف را کاهش داد.

مدیرعامل توانیر در خصوص تغییر ساعات اداری در کشور گفت: برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا برنامه‌های متعددی را در نظر گرفته‌ایم که یکی از آنها تغییر ساعت کاری است که البته این مسئله در اختیار استانداران است؛ حتی تعطیلات ادارات در برخی استان‌ها به‌ویژه در استان خوزستان در چند روز گذشته اتفاق افتاد اما بخش عمده و اصلی موضوع همکاری صنایع و کشاورزان است که این موضوع را با جابه‌جایی بار مدیریت می‌کنیم.

وی همچنین گفت: صنایعی که امکان جابه‌جایی بار دارند امتیازات و مشوق‌هایی را برای آنها در نظر ‌می‌گیریم که این کار انجام شده است و این پاداش‌ها به آنها پرداخت می‌شود.

متولی‌زاده تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که ما به‌عنوان دولت نیروگاه‌هایی که مدیریت می‌کنیم باید تمرکز آنها روی تأمین برق برای مردم باشد و صنایع بزرگ خودشان تولید برق کنند، در زمان حاضر امکان این مسئله را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم به‌زودی بتوانیم خبر خوبی را در این حوزه بدهیم و صنایع بزرگ بتوانند بخش نیاز بزرگ خود را تأمین کنند.

مدیرعامل توانیر اظهار کرد: حدود یک ماه آینده شرایط اضطراری است و امید می‌رود با کمک مردم از این شرایط عبور کنیم.

متولی‌زاده با اشاره به اینکه امسال بارها اعلام شد سال 1400 از چند جهت سالی استثنایی است، گفت: گرمای بی‌سابقه در ایران و اغلب کشورهای جهان عامل اصلی رشد مصرف برق بود؛ به‌ازای هر یک درجه افزایش دما حدود 1500 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود. در ایران به‌ویژه که 40 درصد مصرف برق صرف وسایل سرمایشی می‌شود؛ این از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه "در اغلب کشورهای دنیا گرما مسئله‌ای جدی است، حتی در برخی کشورهای پیشرفته جهان هم منجر به آسیب و تلفات انسانی شده است"، گفت: مسئله بعدی ما برای روزهای آتی است که گرمای شدیدتری در تمام نقاط کشور اتفاق خواهد افتاد؛ بنابراین، حساسیت این هفته و هفته آتی بیشتر است و باید توجه دقیق‌تری صورت گیرد.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا