اقتصادی

واکنش سخنگوی دولت به لغو بازی تیم ایران با کانادا

به گزارش دیتاسنتر من، علی بهادری جهرمی در یادداشتی با عنوان «اولویت سیاست بر ورزش و حقوق‌بشر!» در حساب کاربری خود در  اینستاگرام نوشت: خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج!حکایت این روزهای آزادی و حقوق بشر در غرب شده است.

مثال‌های ورزشی در نگاه و استفاده سیاسی از حقوق بشر این روزها پر حاشیه بودند.

به نقل از ایلنا، «ادریسا گانا» بازیکن پاری‌سن‌ژرمن به دلیل حاضر نشدن در مسابقه حمایت از همجنس‌گراها از سوی رئیس‌جمهور فرانسه و کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال این کشور مورد عتاب و سرزنش قرار گرفت؛ به بهانه حقوق‌بشر!

لغو یک‌جانبه بازی تیم ملی فوتبال ایران با کانادا، نمونه دیگری از تأثیر سیاست بر ورزش در عین ادعای آزادی و نفی سیاست در ورزش است. تحریم ورزشکاران رشته‌های ورزشی مختلف روسیه از سوی فدراسیون‌های جهانی هم یک نمونه اخیر دیگر از همین برخوردهای سیاسی است.

جایی که اقدام مشابهی در خصوص سایر کشورهای آغاز کننده جنگ یا حتی کشورهای متهم به نسل‌کشی و سایر اقدامات تروریستی انجام نمی‌شود.

وقتی حقوق بشر بر پایه‌های درست انسان‌شناسی و معرفت‌شناسی بنا نشده باشد، وقتی حقوق‌بشر بیش از آنکه حق‌مدار باشد، سیاست‌زده باشد؛ مانند مورد ادریسا گانا انسان‌ها را به‌خاطر کار درست هم سرزنش می‌کند و آنها را از حقوق شهروندی و آزادی‌های اساسی محروم می‌کند.

نقض آزادی به بهانه آزادی و نقض انسانیت با دستاویز حقوق انسان، مصادیق متعدد دیگری هم در غرب دارد.

یک نمونه دیگر آن اهانت بی‌شرمانه به کتاب مقدس بیش از دو میلیارد مسلمان در سوئد با حمایت رسمی دولت این کشور آن هم به بهانه آزادی بیان است.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا