اقتصادی

وام مسکن ۱۱۳ میلیون تومانی برای متاهلان در هفته اول خرداد

به گزارش دیتاسنتر من، بانک مسکن نرخ سود خرید وام تسه را به صورت اسمی معادل با ۱۷٫۵ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که متقاضیان جهت خرید وام از بانک مسکن اوراق تهیه کرده و در ابتدا هزینه ای را در جهت اخذ وام می‌پردازند.

به نقل از اقتصادنیوز، وامی که از طریق خرید اوراق تسه برای متقاضیان حاصل می‌شود یا در راستای خرید خانه صرف می‌شود یا در راستای تعمیرات که آن را جعاله نیز می‌گویند.

پس از ثبت کانال های ۱۶۰ هزار تومان در سال گذشته که ناشی از رشد سقف وام مسکن و رشد تقاضا بود هزینه اوراق تسه دوباره تا ابتدای امسال کاهشی شد. اما درنهایت این افت دوامی نداشته و در هفته پایانی اردیبهشت ماه دوباره سیری صعودی به خود گرفت.

درهمین رابطه بررسی های آماری از دو هفته گذشته نشان از نوسان قابل توجه قیمت ها داشته است.

کانال ۱۱۰ هزار تومانی اوراق تسه در پایان هفته اول خرداد

بنا به گزارش اکوایران، در روز چهار شنبه ۴ خرداد ماه قیمت اوراق تسه در بازار وام مسکن به ۱۱۸ هزار تومان رسید. با توجه به سقف تعیین شده برای وام مجردین و متاهلین در این بازار، متقاضیان در این روز اقدام به خرید وام از بانک مسکن کرده که در نتیجه تغییرات عرضه و تقاضا قیمت وام را نیز جابجا کردند.

در همین رابطه در آمارهای ثبت شده مشاهده می‌شود هزینه وام مسکن در روز چهارشنبه ۴ خرداد ماه برای مجردین برابر با ۶۶ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان و برای متاهیلن معادل با ۱۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ثبت رسید.

این در حالی است که هزینه قیمت اوراق در روزهای پایانی اردیبهشت به مرز ۱۴۵ هزار تومان رسیده و هزینه این وام رابرای مجردین و متاهلین به ترتیب در سطح ۸۱ میلیون تومان و ۱۴۰ میلیون تومان قرار داد.

به هر حال در نهایت آمارها نشان می‌دهند ضمن کاهش در هزینه وام مسکن اما هنوز این قیمت در سطح بالایی قرار داشته و نرخ سود وام را به صورت واقعی ارتقاداده است.

نرخ سود ۲۵ درصدی وام مسکن

بانک مسکن نرخ سود خرید وام تسه را به صورت اسمی معادل با ۱۷٫۵ درصد اعلام کرده است. این در حالی است که متقاضیان جهت خرید وام از بانک مسکن اوراق تهیه کرده و در ابتدا هزینه ای را در جهت اخذ وام می‌پردازند. این هزینه را اگر دخیل در محاسبات نرخ سود قرار دهیم، میزان این شاخص به صورت واقعی تغییر خواهد کرد.

در همین رابطه نرخ سود واقعی وام مسکن در روز پایانی هفته اول خرداد برابر با ۲۵٫۳۴ درصد بوده و برای چهارمین روز متوالی در کانال ۲۵ درصد قرار گرفت.

این در حالی است که این نرخ در هفته پایانی اردیبهشت ماه تا مرز ۲۸ درصد نیز بالارفته بود.

به طور کلی بررسی روند قیمت اوراق در هفته گذشته نشان می‌دهد با این که هزینه وام در مسیر کاهشی قرار داشته اما احتمال رشد دوباره قیمت اوراق و موج بیشتر تقاضا در هفته بعد همچنان باقی است.

 

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا