سرور مجازی
اقتصادی

آخرین گزارش‌ها از بازار مسکن/ خانه در اردیبهشت چقدر گران شد؟

به گزارش دیتاسنتر من، مرکز آمار اخیرا گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اردیبهشت ١۴٠١ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، هر سه نوع تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بخش مسکن، برای خانوارها در سطح کشور، مناطق شهری و روستاها افزایشی بوده.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش مسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه اردیبهشت ۱۴۰۱، افزایشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، ۲٫۵ درصد ثبت شده، در حالی که در فروردین ۲٫۱ درصد بوده است. مقایسه دو عدد، افزایش ۱۹،۰۵ واحد درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد.

نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز، در دومین ماه سال جاری، ۳۰٫۵ درصد بوده است. این رقم در فروردین ۲۸٫۴ درصد اعلام شد. مقاسه دو عدد، افزایش ۷،۳۹ واحد درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش مسکن نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار مسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به ۲۷٫۲ رسید.

مرکز آمار، این رقم را در فروردین سال جاری، ۲۷ درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش ۰،۷۴ واحد درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش مسکن است.

تحولات بازار مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۱

شرایط در مناطق شهری و روستایی چگونه است؟

آماری که تا کنون به آن اشاره شد، در سطح کشور بود. اما شرایط برای خانوارهای ساکن در مناطق شهری و روستایی، به تفکیک چگونه است؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق شهری به ترتیب به ۲٫۵، ۳۰٫۵ و ۲۷٫۱ درصد رسیده است. این ارقام در فروردین، ۲٫۱، ۲۸٫۳ و ۲۶٫۹ درصد بود. به عبارت دیگر گزارش‌ها گویای افزایش ۱۹،۰۵، ۷،۷۷ و ۰،۷۴ درصدی در نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه خانوارهای شهری، برای بخش مسکن است.

از سوی دیگر، گزارش مرکز آمار می‌گوید که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق روستایی به ترتیب به ۲٫۲، ۳۰٫۷ و ۲۸٫۶ درصد افزایش یافته است. این ارقام در فروردین به ۲٫۱، ۲۹٫۸ و ۲۸٫۴ درصد رسیده بود. در نتیجه گزارش‌ها افزایش ۴،۷۶، ۳،۰۲ و ۰،۷۰ درصدی را در نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه خانوارهای روستای، برای بخش مسکن نشان می‌دهند.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن دیتاسنتر من بخوانید.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا