اقتصادی

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن/ مبلغ و نرخ سود وام ودیعه

به گزارش دیتاسنتر من، مبلغ وام ودیعه مسکن تغییر کرد، در جلسه روز گذشته شورای عالی پول و اعتبار مبلغ تسهیلات اجاره مسکن برای سال ۱۴۰۱ افزایش یافت.

براساس این مصوبه در سال ۱۴۰۱ به مستاجران مقیم پایتخت ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون تومان و در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن تعلق می‌گیرد.

پیش از این دولت برای مستاجران شهرهای فوق از ۳۵ تا ۶۰ میلیون تومان تسهیلات اجاره خانه درنظر گرفته بود.

نرخ‌گذاری وام ودیعه مسکن ارتباط مستقیمی با تصمیم هفته پیش ستاد تنظیم بازار در خصوص تعیین سقف اجاره خانه برای سال ۱۴۰۱ دارد.

برای سال جاری این سقف از ۱۵ درصد شهرهای کوچک، ۲۰ درصد در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت و ۲۵ درصد در پایتخت متغیر است. البته برخی صاحب‌نظران تردید دارند که صاحبخانه‌ها از این سقف تعیین شده تبعیت کنند

به نظر می‌رسد با مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار، مساله نام‌نویسی برای دریافت این تسهیلات در سامانه وزارت راه و شهرسازی آغاز شود.

جدول مبلغ وام ودیعه و سقف افزایش اجاره در شهرهای مختلف

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از معاون، مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نوشت: استفاده از تسهیلات کرایه خانه مختص مستاجرانِ فاقد مسکن است.

محمود محمودزاده افزود: کسانی که سابقه دریافت چنین تسهیلاتی ندارند، می‌توانند معادل سقف تعیین شده وام دریافت کنند. اما برای آنهایی که در سنوات گذشته چنین وامی گرفته‌اند، امکان دریافت مابه‌التفاوت رقم جدید وجود دارد.

نرخ سود وام چقدر است؟

تا سال گذشته بازپرداخت این تسیهلات ۱۸ درصد نرخ سود داشت. با این حال در خصوص نحوه تادیه این وام در سال ۱۴۰۱ معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای نحوه باز پرداخت تسهیلات دو مدل تعریف کرده‌ایم که نتیجه آن پس از بررسی بیشتر اعلام می‌شود.

در عین حال از بعد انتشار خبر مصوبه دیروز شورای عالی پول و اعتبار، خبرگزاری مهر اقساط احتمالی این وام را چنین برآورد کرد: مبلغ اقساط تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ماهانه ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و۳۴۲ تومان است. مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات ۷۰ میلیون تومانی ماهانه ۱ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۵۳۹ تومان است. اقساط ماهانه تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی  مبلغ ۱۰۱ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان است.

ثبت نام با کیست؟

تا سال قبل مسئولیت نام‌نویسی از متقاضیان وام ودیعه مسکن با وزارت راه و شهرسازی بود، پیگیری‌های دیتاسنتر من نشان می‌دهد که به احتمال زیاد بازهم مسئولیت این کار به وزارت راه محول می‌وشود.

اما در حال حاضر تا صدور مجوزهای نهایی امکان ثبت‌نام از متقاضیان وجود ندارد.

 

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا