اقتصادی

خبر جدید از آبله میمون/ این بیماری قابل کنترل است؟

به گزارش دیتاسنتر من، سازمان جهانی بهداشت (WHO) با تایید افزایش تعداد موارد ابتلا به آبله میمون در برخی کشورهای جهان، اعلام کرد شیوع این بیماری قابل کنترل است، حتی اگر شیوع آن در کشورهای غیربومی کارشناسان بهداشت را سردرگم کند.

بر اساس گزارش دیجیاتو، اطلاعات آماری نشان می‌دهد اولین مورد ابتلا به آبله میمون در تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌ماه گزارش شده و از آن زمان تاکنون ۱۳۱ مورد ابتلا و ۱۰۶ مورد مشکوک تایید شده است. از این تعداد ۱۹ مورد خارج از آفریقا بوده‌اند.

با این وجود سازمان بهداشت جهانی به شرایط خوش‌بین است و می‌گوید این بیماری قابل کنترل است. این در حالی است که بعد از همه‌گیری کرونا و شیوع گسترده آن، جهان به هرگونه بیماری واگیرداری با دقت بیشتری توجه نشان می‌دهد. شیوع آبله میمون نیز در برخی کشورها با موجی از نگرانی‌ها همراه است.

آمار ابتلا به آبله میمون در کشورهای مختلف جهان

سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرد: در حال حاضر هنوز مشخص نیست که آیا افزایش موارد ابتلا از نقطه پیک ابتلا خبر می‌دهد یا از نقطه اوج رد شده است؟

آبله میمون عفونت ویروسی نادر و بومی آفریقای مرکزی و غربی است. این بیماری از طریق تماس نزدیک با افراد، حیوانات و مواد آلوده به ویروس، با علائمی مانند بثورات پوستی، تب، سردرد، درد عضلانی، تورم و کمردرد بروز پیدا می‌کند.

در حالی که بیشتر موارد ابتلا تاکنون خفیف گزارش شده و معمولا ظرف دو تا چهار هفته بهبود پیدا کرده‌اند.

کارشناسان بهداشتی اما از افزایش موارد ابتلا در کشورهایی خبر داده‌اند که سابقه بیماری ندارند و بیمارانی که هیچ ارتباط مسافرتی به کشورهای مربوطه ندارند و همین مساله آنها را سردرگم کرده است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش دیگری اعلام کرد که اکثر موارد ابتلا از طریق ارتباط جنسی منتقل شده است. اگرچه به صورت کلی نمی‌توان این بیماری را به عنوان نوعی بیماری مقاربتی در نظر گرفت.

 

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا