فضای مجازی

هابل تصویر ادغام چهار کهکشان کوتوله را منتشر کرد

تصویر گرفته شده هابل چهار کهکشان کوتوله را نشان می‌دهد که در یک کهکشان ادغام می‌شوند. این تصویر که توسط ناسا به اشتراک گذاشته شد، برهمکنش غیرعادی چهار کهکشان کوتوله را نشان می‌دهد.

به گزارش youm7.com، باتوجه به تصویر گرفته شده، دو کهکشان کوچک به قدری نزدیک به هم هستند که شبیه یک جرم به نظر می‌رسند و آن را NGC ۱۷۴۱ می‌نامند. این دو کهکشان در قسمت بالایی تصویر قرار دارند. سپس یک کهکشان سیگاری شکل دیگر رد سمت راست و کهکشان چهارم در پایین تصویر قرار دارد که توسط جریانی از ستاره‌های جوان به سه ستاره دیگر متصل شده است.

 چهار کهکشان کوتوله با ادغام هم، گروه فشرده هیکسون ۳۱ یا HCG ۳۱ را تشکیل داده اند. این کهکشان‌های کوتوله در فاصله ۱۶۶ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند. در حال حاضر این کهکشان‌ها در فاصله ۷۵ هزار سال نوری از یکدیگر و در کهکشان راه شیری قرار گرفته‌اند.

تصویر چهار کهکشان کوتوله

ادغام کهکشان‌های کوتوله معمولاً در مکان‌های بسیار دور دیده می‌شود، به این معنی که آن‌ها قدیمی هستند. نویسنده اصلی این مطالعه، به نام سارا گالاگر، هنگام انتشار این تصویر در بیانیه‌ای اعلام کرد، این عکس نمونه‌ای واضح از گروه کهکشانی است که در مسیر ادغام هستند.

کهکشان‌ها نسبتا کوچک هستند و از نظر اندازه با کهکشان ابر ماژلانی بزرگ، کهکشان اقماری راه شیری قابل مقایسه اند اما باتوجه به  مطالعات قبلی اندازه گیری شده آن‌ها نسبت به یکدیگر حرکت آهسته‌ای دارند. بنابراین تصور اینکه این منظومه چگونه تا میلیارد‌ها سال دیگر به یک کهکشان بیضوی منفرد تبدیل نخواهد شد، دشوار است.


بیشتر بخوانید

  • چین در سال ۲۰۲۳ یک تلسکوپ فضایی راه اندازی می‌کند

دیتاسنتر من فضای مجازی دريچه فناوری

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا