سرور مجازی
اقتصادی

۱۲۸ گونه جانوری در کشور در خطر انقراض

به گزارش دیتاسنتر من، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: ایران از لحاظ دارا بودن تنوع زیستی حداقل در خاورمیانه رتبه اول را دارد، ٢٠٠ گونه پستاندار، ۵٠٠ گونه پرنده و ١۶٠ گونه دوزیست در کشور برخی از این ظرفیت است.

بر اساس گزارش ایسنا، حسن اکبری افزود: تعداد پرندگان ما تقریبا معادل پرندگان در قاره اروپا است که بیش از یک چهارم آن بومی کشور است.

اکبری ادامه داد: ٣٠٩ منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌ زیست با مساحت ١٩ میلیون هکتار در کشور وجود دارد که در کنار آن با مناطق شکار ممنوع ٣٠ میلیون هکتار می‌شود.

همچنین ٢٨٠ هزار هکتار عرصه داریم که توسط بخش خصوصی حفاظت می‌شود و اگرچه در حفاظت از محیط زیست تاثیرگذاری دارد اما با وجود تمام تلاش‌هایی که حداقل در دهه ٩٠ صورت گرفته موفق به افزایش عرصه‌ها نشده است.

او اظهار کرد: موضوع حفاظت از محیط زیست در کشور ما دولتی است و این روش در هیچ جای دنیا جواب نداده و نمی‌دهد. بنابراین باید چارچوب حفاظت از سمت و سوی دولتی بودن خارج و به مردم واگذار شود.

حسن اکبری گفت: از ١٢٨ گونه جانوری برای ١٩ گونه برنامه عمل حفاظت تهیه کردیم که متاسفانه پیشرفت در اجرای آنها کمتر از ١٠ درصد بوده و مشکل اصلی به کمبود اعتبارات برمی‌گردد.

اکبری افزود: متنوع‌ترین مرجع علمی نمونه‌های کشور در سازمان حفاظت محیط‌ زیست است که ١٠ هزار نمونه نمایشگاهی داریم ، ٧ نمونه آن رکورد است که موزه تاریخ طبیعی نگهداری می‌شوند.

وی اظهار کرد: ٩۴ هزار نمونه جانوری، گیاهی و سنگ و کانی در موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست وجود دارد .

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌ زیست ادامه داد: اکنون حدود ٢١۵ هزار راس قوچ و میش، کل و بز، آهو، جبیر و گورخر در کشور وجود دارد که هر ساله مورد پایش قرار می‌گیرند که نتایج نشان می‌دهد نسبت به دهه چهل حدود ١٠ درصد کاهش داشته است.

وی اظهار کرد: در ۶٠ تا ٧٠ سال گذشته بخش زیادی از این گونه‌ها را از دست دادیم که بیشترشان گوشتخواران هستند وقتی تا این حد کاهش داریم یعنی اینکه حیات گوشتخواران هم دچار خطر شده است چون این گونه‌ها طعمه گوشتخواران هستند.

مجله خبری mydtc

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا