سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

جگوار لندرور از فناوری بلاک‌چین برای کاهش تولید CO2 در صنعت چرم استفاده می‌کند

گروه جگوار لندرور اعلام کرد با همکاری شرکت Circulor از تکنولوژی بلاک‌چین در زنجیره تامین خود استفاده خواهد نمود. این همکاری به جگوار لندرور اجازه می‌دهد بر فرایندهای تامین چرم مورد نیاز خود نظارت کرده و نسبت به تهیه آنها به شیوه‌ای سالم اطمینان داشته باشد. هدف اصلی از این کار در واقع بررسی و ارزیابی میزان کربن آزاد شده در جو است.

به غیر از Circulor، جگوار لندرور با شرکت Bridge of Weir Leather Company و دانشگاه ناتینگهام نیز همکاری خواهد کرد تا تکنولوژی خود را با کمک آنها تست کند.

طرفین این همکاری در نظر دارند از تکنولوژی بلاک‌چین برای ساخت یک «همزاد دیجیتال» از مواد خام استفاده کنند. با این کار آنها خواهند توانست روندهای طی شده و تمامی اتفاقات رخ داده در زنجیره تامین را بطور همزمان در دنیای واقعی مشاهده نمایند. به به عبارت دیگر با استفاده از داده‌های GPS، بیومتریک و کدهای QR وضعیت چرم در هر مرحله از زنجیره تامین قابل ردیابی خواهد بود.

دِیو اوون (Dave Owen) مدیر ارشد بخش زنجیره تامین جگوار لندرور در این زمینه گفته «نتایج این طرح آزمایشی به ما اجازه خواهد داد پایداری زنجیره تامین چرم خود را در سرتاسر دنیا ارتقا داده و نسبت به قابل ردیابی بودن مواد خام از سرچشمه تا مرحله نصب در خودرو اطمینان حاصل پیدا کنیم.»

اگر این تکنولوژی از آزمایش‌ها سربلند بیرون بیاید، جگوار لندرور از آن برای ردیابی سایر مواد مورد نیاز خود نیز استفاده خواهد کرد. انتظار می‌رود در صورت موفقیت، شرکت‌های فعال در سایر حوزه‌ها، مثل مد و کفش نیز به استفاده از این تکنولوژی رو بیاورند.

در کنار ردیابی منبع اصلی چرم، جگوار لندرور به دنبال بهره‌گیری از دیگر مواد پایدار است. برای نمونه این خودروساز انگلستانی برخی مواد مبتنی بر گیاهان را معرفی کرده که پارچه تولیدی از فیبرهای اوکالیپتوس یکی از آنها بوده و در رنجرور ایووک مورد استفاده قرار گرفته است. ماده دیگری به نام Kvadrat نیز که از ترکیب پشم و پارچه و پلاستیک بازیافتی ساخته شده، در این خودرو و مدل‌های دیگری مثل ولار و جگوار I-Pace به کار برده شده است.

بد نیست اشاره کنیم جگوار لندرور می‌خواهد تا سال ۲۰۳۷ تمامی عملیات، محصولات و زنجیره تامین خود را عاری از کربن کند. به گفته دیو اوون اقدامات صورت گرفته گامی در این راستا محسوب می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا