سرور مجازی
فضای مجازی

برنامه حذف قیمتگذاری دلاری از اقتصاد کشور/ قرعه کشی خودرو حداقل تا پایان سال پابرجاست

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدرضا فاطمی امین در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از طرح‌هایی که پیگیری می‌کنیم خارج کردن قیمت دلاری از اقتصاد است که درباره فولاد توانستیم دلار را از قیمت‌گذاری آن خارج کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به طور نمونه در حوزه خودرو 30 درصد قطعه وارد می‌کنیم، اما قیمت 40 درصد قطعات دیگر خودرو که داخل تولید می‌شود نیز به دلار متصل است.

وی اضافه کرد: حدود دو ماه است که در فولاد این روند را آغاز کردیم یعنی قیمت شمش که اکنون 13 هزار تومان است اگر قرار بود همچنان وابسته به دلار باشد باید 18 هزار تومان مبادله می‌شد.

وی گفت: به این ترتیب قیمت ورق، میلگرد و شمش با واقعیات اقتصاد ایران تعیین می‌شود که از از یک تا دو هفته آینده نیز در مورد محصولات مختلف این روش را آغاز خواهیم کرد البته برای محصولاتی که ممکن است کسری داشته باشیم به شکل عرضه‌های تلفیقی این کسری را جبران خواهیم کرد.

وی افزود: عرضه 12 ماهه فولاد و پتروشیمی را در 2 هفته آینده خواهیم داشت. اگر عرضه 12 ماهه را شروع کنیم، هر پیمانکار می‌فهمد قیمت کالا تا 2 ماه دیگر چقدر خواهد بود و این یعنی پیش‌بینی کردن؛ همچنین بحث حذف سهمیه‌ها را که رانت ایجاد می‌کند با این اقدام، اجرایی خواهیم کرد.

فاطمی امین گفت: در کشور مشکل فنی و فناوری نداریم و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که نمی‌تواند کار را از حیث فنی پیش ببرد.

وی افزود: بهتر است واژه صادرات را دیگر به کار نبریم و بگوییم تجارت بین‌المللی که واژه بزرگ تری است.

فاطمی امین اضافه کرد: چه اشکال دارد در بازار‌های دیگر برنامه تجارتی داشته باشیم و آن را توسعه دهیم. برای این هدف، کاری باید انجام داد باید زیر ساخت راه بیاندازیم، به طور نمونه برنامه افزایش رایزن بازرگانی را داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال آینده نباید تعهد ارزی داشته باشیم، تحریم شدیم و بخش عمده‌ای درآمد نفتی بود و مصرف ارزی سرجای خود بود و کلی نظام بهم خورد و پیچیده شد. امیدواریم سال آینده از اوایل تابستان دیگر تعهد ارزی نداشته باشیم، به حدی درآمد ارزی داریم که نیاز ارزی را تامین کند و مشکلات را رفع کنیم.

فاطمی امین اضافه کرد: دولت الکترونیک و بخشی که مربوط به صنعت، معدن و تجارت است تا پایان سال سرو سامان می‌گیرد به این ترتیب تا پایان امسال برای تمام شهرستان‌ها نقشه راه صنعت، معدن و تجارت خواهیم داشت که در آن مشخص می‌کنیم چه طرح‌هایی نیاز به سرمایه گذاری دارد و چه میزان اشتغال نیاز داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وظیفه ما این است به جایی برسیم که فعالان اقتصادی به جز بحث بازاریابی دغدغه نداشته باشند. باید سال آینده به جایی برسیم که سال 97 بوده‌ایم، یعنی باید به قبل از تحریم‌ها برگشت که رشد 12 درصدی در صنعت و معدن داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه‌های پیش رو بازار خودرو، گفت: برنامه داریم در سال آینده بحث قرعه‌کشی خودرو را حذف کنیم.

وی افزود: امسال با صد هزار دستگاه افزایش، تولید خودرو به میزان یک میلیون دستگاه خودرو خواهد رسید ضمن اینکه سال آینده یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می‌شود به این ترتیب بحث قرعه کشی خودرو نیز حذف خواهد شد ضمن اینکه خودروسازان مشکلات عدیده‌ای دارند که ما باید برای حل آن کمک کنیم.

* افزایش قیمت خارج از ضابطه لوازم خانگی باید اصلاح شود

سیدرضا فاطمی‌امین درباره علت افزایش قیمت اخیر لوازم خانگی ایرانی گفت: در موضوع افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی، بررسی‌ها در وزارت صمت در حال انجام است و اگر به این نتیجه برسیم که در افزایش قیمت‌ها، ضوابط رعایت نشده باشد به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که قیمت اصلاح شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعیین تکلیف کانتیر‌های لوازم خانگی مانده در گمرک، گفت: ترخیص این کالا‌ها روال خود را طی می‌کند البته این اقلام ثبت سفارش نشده بود ضمن اینکه وقتی کالا در گمرک است نمی‌توان گفت که وارد کشور شده است. در خصوص ترخیص هم قوانینی داریم که اعمال می‌کنیم.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا