سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

اپل: iOS از اندروید ایمن‌تر است چون اجازه نصب برنامه از خارج اپ استور را نمی‌دهد

اپل در واکنش به «قانون بازارهای دیجیتال» پیشنهادی از سوی کمیسیون اروپا که این شرکت را به فراهم‌سازی بستر نصب اپ از خارج اپ استور وادار می‌کند، در گزارشی طولانی به ریسک‌های مربوط به امنیت و حریم خصوصی این روش نصب اپلیکیشن پرداخته و مدعی شده که علت امنیت بالاتر iOS نسبت به اندروید همین مسئله است.

سند جدید اپل با عنوان «ساخت یک اکوسیستم قابل اعتماد برای میلیون‌ها اپلیکیشن» می‌گوید بدافزارها و تهدیدات امنیتی در پلتفرم‌هایی که امکان نصب جانبی اپلیکیشن‌ها را فراهم می‌کنند، به وفور دیده می‌شود. این شرکت با اشاره به گزارش ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نوکیا می‌گوید میزان بدافزارهای اندروید به همین دلیل ۱۵ تا ۴۷ برابر بیشتر از iOS بوده است.

از سوی دیگر، اپل مدعی است که بدافزارها به ندرت به iOS راه پیدا می‌کنند و بسیاری از حملات به‌صورت متمرکز و از سوی سازمان‌های دولتی انجام شده است. این شرکت می‌گوید کارشناسان به‌طور کلی قبول دارند که iOS ایمن‌تر از اندروید است چون اپل از نصب جانبی اپلیکیشن‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

کوپرتینویی‌ها تاکید دارند که تصویب قوانین جدید برای نصب جانبی برنامه‌ها باعث حذف برخی تدابیر امنیتی علیه دسترسی‌های شخص ثالث به اجزای سخت‌افزاری و کارکردهای غیرعمومی سیستم عامل می‌شود و امنیت و حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازد.

اپل می‌گوید با این کار حتی کسانی که مایل به نصب جانبی اپلیکیشن‌ها نباشند و بخواهند به استفاده از اپ استور ادامه دهند هم در معرض خطر قرار می‌گیرند، چون ممکن است برنامه‌ای که برای کار، تحصیل یا سایر امور خود به آن نیاز دارند، در خارج از اپ استور ارائه شود. به‌علاوه، مجرمان سایبری نیز می‌توانند با تقلید از ظاهر اپ استور یا تبلیغ قابلیت‌های رایگان و ویژه کاربران را به نصب بدافزارها فریب دهند.

این شرکت در ادامه مثال‌های بیشتری را از بدافزارهای رایج در دنیای پلتفرم‌های موبایلی از جمله اندروید ارائه و استدلال‌های بیشتری را برای مخالفت با نصب اپلیکیشن‌ها از خارج اپ استور مطرح کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا