سرور مجازی
فضای مجازی

سازمان هواپیمایی: دلیل ازدحام در فرودگاه امام مراجعه بدون‌ ویزای تعدادی از زائران‌ است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیاوش امیرمکری با یادآوری این‌که ثبت نام‌ زائران در سامانه سماح انجام شده و در صورت مراجعه زائران نسبت به صدور بلیط برای آنها اقدام می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه اولین ویزاهای صادر شده توسط سفارت عراق از طریق سازمان حج و‌ زیارت در 28 شهریورماه بدست عده‌ای از زائران رسید و بازه زمانی سفر اربعین براساس توافقاتی که صورت گرفته از 28 شهریور تا 10 مهرماه است که کل بازگشت زائران باید صورت بگیرد.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم توزیع برنامه ریزی سفر را در سطح کشور انجام دهیم، نیاز به آمار افرادی داشتیم که در استان‌های کشور موفق به اخذ ویزا می شدند و این آمار 30 شهریور به ما اعلام و براساس آن توزیع پروازها در 10 استان کشور برنامه ریزی شد.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه 13 ایرلاین داخلی برای انجام عملیات پروازی اعلام آمادگی کردند، افزود: شرکت العراقیه و یک شرکت دیگر عراقی نیز طبق برنامه خودشان اقدام به همکاری خواهند کرد. در یک بازه زمانی 8روزه 60 هزار زائر اربعین باید منتقل شوند و باید روزانه 50 پرواز را اعزام کنیم . باتوجه به تاخیری که در روزهای اول این اقدام رخ داد و بجای اینکه روزانه 7هزار زائر را انتقال دهیم روزانه 3 تا 4 هزار مسافر منتقل کردیم.

وی گفت: در روزهای اخیر تکلیف تمام ویزاها مشخص شد و موفق شدیم با برنامه ریزی روزانه آمار اعزام‌ روزانه‌مان را به 13 هزار و 500 مسافر برسانیم. در روز 31 شهریور 13 هزار صندلی مسافر برای اعزام‌به عراق آماده بوده است.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور عنوان کرد: در فرودگاه امام عده‌ای از زائران قبل از تاریخ اعلامی ما یعنی 28 شهریور اقدام به خرید بلیط از العراقیه کرده بودند و براساس روالی که این شرکت داشت خودش مجوز اعزام مسافر را با هماهنگی که در داخل عراق داشتند، انجام داده بودند و ویزایی بر این اساس زده نمی‌شد.

امیرمکری گفت: مسافرانی که بلیط از العراقیه خریده بودند به فرودگاه آمده بودند تا اعزام شوند ولی کشور عراق اعلام کرده بود زائران در بازه زمانی 28 شهریور تا4 مهرماه زائری را بدون ویزای درج شده در گذرنامه نمی‌پذیرند. بنابراین اینها به فرودگاه مراجعه کرده بودند و ما امکان اعزام آنها را نداشتیم.

امیرمکری اضافه کرد: بعضا با پادرمیانی العراقیه پروازهایی انجام گرفت و وقتی این پروازها انجام شد در فرودگاه مقصد با مشکلاتی مواجه شدند. ما برای اعزام زائران طی2 روز آینده تا شب گذشته 34 هزار زائر را اعزام‌کردیم و امروز هم 13 هزار نفر اعزام می‌شوند و طی 2 روز آینده نیز باید 7هزار نفر را اعزام کنند .

وی با بیان اینکه علت ایجاد ازدحام در فرودگاه امام، مراجعه بدون‌ ویزای تعدادی از زائران‌بوده است، گفت: برای آنها نمی توانیم کاری کنیم و از آنها خواهش می کنیم، فرودگاه را ترک کنند و پول بلیط آنها نیز برگردانده می‌شود. عده‌ای هم هستند که بدون بلیط به فرودگاه مراجعه کردند و در اصل انتظار دارند در فرودگاه برای آنها بلیط صادر شود.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور افزود: افرادی ویزا بدست و با تست پی سی آر به فرودگاه مراجعه کردند و چون نتوانستند از آژانس‌های مسافرتی دریافت کنند به فرودگاه آمده و بلیط می خواهند، ما 2 روز آینده را هم برای اعزام فرصت داریم .

وی افزود: ایرلاین‌هایی که طبق برنامه بلیط‌شان را فروختند و نتوانستند طبق برنامه پروازشان را انجام دهند، دلایلی داریم. یکی زمان پذیرش مسافران از سوی فرودگاه نجف بود، این اقدام چند روزی است با تاخیر بوده و بنابراین اینها براساس اعلام اولیه بلیط‌ فروختند اما حالا که باید پرواز صورت بگیرد، تائیدیه آن با تاخیر انجام می‌شود. گاها هم اتفاق دیگری می‌افتد و به هر حال ناوگان کشور مشکلاتی دارد.

وی گفت: هم اکنون برخی پروازها به مشکل خورده است و تا رفع مشکل، قطعا زائران باید در فرودگاه باشند و همکاران در فرودگاه امام باید پاسخگو بوده و دلایل آن را توضیح دهند و فضای مناسب را در اختیار زائران قراردهند تا پرواز انجام شوند.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشور تاکید کرد: قیمت مصوب ما برای شرکت های هواپیمایی تعیین شده است و دلیلش هم این است که ما در پروازهای خارجی به هیچ وجه قیمت تعیین نمی کنیم و بازار خود قیمت را تعیین و تبیین می‌کند اما درخصوص پروازهای اربعین بنا بر دستور مقام‌عالی وزارت ما تصمیم گرفتیم عددی را تعیین کنیم تا برای زائران در حد قابل قبول باشد.

وی افزود: تازمانی که بحث‌بازگشت از طریق مرزهای زمینی نبود، تماما تصمیم مان این‌بود که هزینه بلیط رفت و برگشت به قیمت تعیین و توافق شده با شرکت‌های داخلی باشد. قیمت رفت و برگشت از تهران و شهرهایی که در نیمه غربی کشور هستند 5میلیون تومان بود. وقتی مرز زمینی باز شد نرخ بلیط رفت 3میلیون و 200هزار تومان تعیین شد.

امیر مکری بیان کرد: برای مشهد و بندرعباس قیمت بلیط رفت و برگشت 6میلیون تومان است و اگر یک طرفه باشد 4 میلیون تومان است. طی امروز و 2 روز آینده تلاش و برنامه ریزی لازم برای اعزام زائرانی که بلیط تهیه کردند و آنهایی هم که در فرودگاه امام حضور دارند و حتی کسانی که بلیط ندارند را انجام خواهیم داد تا اعزام شوند، بجز مسافرانی که بدون ویزا مراجعه می کنند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا