سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

مدیرعاملی تیم کوک در اپل ‍۱۰ ساله شد

ده سال از زمانی که تیم کوک، مرد نامدار حوزه فناوری بار مسئولیت اپل را پذیرفت، می‌گذرد. ۱۰ سال قبل در چنین زمانی استیو جابز از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد و تیم کوک را به عنوان جانشین جدید خود در اپل رسما معرفی کرد. متاسفانه دو ماه بعد استیو جابز درگذشت و تیم کوک در شرایط آشفته آن مقطع زمانی، سکان‌داری اپل را برعهده گرفت.

استیو جابز با بیماری سرطان لوزالمعده مبارزه می‌کرد و در آن مقطع زمانی آینده شرکت در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و مشخص نبود چه سرنوشتی در انتظار اپل خواهد بود. تیم کوک در موجی از مشکلات قبول مسئولیت کرد و توانست با اقتدار، چشم انداز جدیدی را برای اپل ترسیم کرده و شرکت را از موجی از مشکلات سربلند بیرون بیاورد.

تیم کوک اپل

البته گفتنی است استیو جابز و تیم کوک از همان ابتدا همکاری قوی را آغاز کردند و توانستند شرکت را از مارپیچ مرگ نجات دهند. درآمد اپل که در سال ۱۹۹۵ رقمی در حدود ۱۱ میلیارد دلار بود سه سال بعد و در سال ۱۹۹۸ به کمتر از ۶ میلیارد دلار رسیده بود ولی همکاری مشترک و قدرتمند آنها باعث شد این روند تغییر کند.

تیم کوک یک روز پس از نشستن در جایگاه مدیرعاملی شرکت،‌ طی نامه‌ای به کارمندان قول داد با وجودی که استیو جابز در راس کار نیست، اما شرایط کاری آنها تغییری نخواهد کرد.

اولین دستگاهی که در زمان مدیرعاملی تیم کوک به بازار عرضه شد، آیفون ۴S بود که در سال ۲۰۱۱ یک روز قبل از درگذشت استیو جابز معرفی شد. البته جابز بر روند توسعه این دستگاه نظارت داشت، اما اولین گوشی آیفونی بود که در زمان مدیرعاملی تیم کوک به بازار عرضه شد.

تیم کوک اپل

آیفون ۵، اولین گوشی اپل است که به صورت کامل در زمان مدیر عاملی تیم کوک توسعه یافته و در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. گفتنی است آیفون ۵ نقطه عطفی در تاریخ آیفون محسوب می‌شود و در آن مقطع زمانی لقب باریک‌ترین و سبک‌ترین آیفون اپل را از آن خود کرد. همچنین آیفون ۵ از نمایشگری بزرگ‌تری نسبت به نسل قبلی برخوردار بود که همه این موارد باعث شد بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

در حدود دو سال بعد از آنکه تیم کوک مدیرعامل شد، اپل واچ به عنوان اولین محصول انقلابی و کاملا جدید شرکت در زمان مدیرعاملی وی معرفی شد.

در سال‌های بعد شرکت اپل تحت سرپرستی تیم کوک محصولات و خدمات جدیدی را عرضه و لقب اولین شرکت تریلیون دلاری جهان را از آن خود کرد. تیم کوک با نگاهی به آینده می‌گوید انتظار ندارد تا ده سال آینده نیز مدیرعامل اپل باقی بماند، اما مطمئنا حضور تاثیرگذار وی بر این شرکت هنوز به پایان نرسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا