سرور مجازی
فضای مجازی

اروپا تا 25 سال دیگر از واردات گاز روسیه بی نیاز می‌شود

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در دیدار با رئیس جمهور اوکراین گفت اروپا تا 25 سال دیگر نیازی به گاز روسیه نخواهد داشت.

وی گفت: « اروپا باید تا 2050 به تدریج به تولید صفر کربن برسد. این بدان معناست که 25 سال دیگر هیچ گازی از روسیه وارد اروپا نخواهد شد».

صدراعظم آلمان در این دیدار اطمینان داد که کشورش حتی پس از عملیاتی شدن خط لوله نورد استریم 2 هم گاز طبیعی روسیه را از طریق اوکراین وارد می‌کند و اگر روسیه تلاش کند از این خط لوله به عنوان سلاحی علیه سایر کشورها استفاده کند، آلمان پیشنهاد تحریم مسکو را به اتحادیه اروپا خواهد داد.

بایدن: تحریم‌های آمریکا علیه پروژه نورد استریم 2 منطقی نبودکاخ سفید: آمریکا و آلمان هنوز در مورد پروژه نورد استریم-2 اختلاف نظر دارند

خط لوله نورد استریم 2 که ظرفیت خط لوله فعلی در دریای بالتیک به آلمان را را دو برابر خواهد کرد، باعث به وجود آمدن چالش ها و منازعات بسیاری در اروپا شده و آمریکا هم به این جمع پیوسته‌ است.

اتحادیه اروپا و آمریکا با توجه به این نگرانی که روسیه از فروش گاز به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده خواهد کرد، مخالف پروژه نورد استریم 2 هستند. لهستان، چندین کشور اتحادیه اروپا و آمریکا عقیده دارند این پروژه امنیت انرژی اروپا را به خطر می‌اندازد چون عرضه گاز شرکت گازپروم روسیه را به بازارهای اروپا افزایش می‌دهد. ولی آلمان بیشتر از دیدگاه تجاری به این پروژه نگاه می‌کند.

آمریکا و آلمان در ماه گذشته اعلام کردند به یک توافق بر سر این خط لوله بحث‌انگیز رسیده‌اند و راه برای تکمیل این پروژه باز شده است، به شرطی که روسیه از این خط لوله برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده نکند.

روسیه تاکید دارد این خط لوله تنها جنبه تجاری دارد و مدیرعامل گازپروم اعلام کرده به صادرات گاز از طریق اوکراین ادامه خواهد داد. ولی اگر گفته های مرکل درست باشد و اروپا تا 25 سال دیگر نیازی به گاز روسیه نداشته باشد، اوکراین باید منابع درآمد خود را متنوع کند.

انتهای پیام/60

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا