سرور مجازی
فضای مجازی

فاطمی‌امین: سامانه تجارت تا پایان سال کامل می‌شود/ دولت و مجلس انقلابی کار کشور را به پیش خواهند برد

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید رضا فاطمی‌امین گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه رأی اعتماد به وزرای دولت سیزدهم اظهار داشت: ما باید در سال 1404 به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فرهنگی در سطح منطقه جنوب‌غرب آسیا باشیم، برای تحقق رشد پر شتاب اقتصادی، ارتقاء درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال کامل وظیفه سنگینی داریم و باید عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت صمت بسیار گسترده است، افزود: درباره تنظیم بازار، متأسفانه شاهد آشفتگی‌های زیادی در بازار هستیم و قیمت‌ها نوسان دارند. دولت کجاست؟ اگر دولت اشراف و قوت داشته باشد نباید به این آشفتگی و جولان قیمت‌ها اجازه بدهد. تورم بیماری مزمن اقتصاد ماست و درمان این بیماری حدود 3 سال زمان می‌خواهد.

وزیر پیشنهادی صمت بیان کرد: می‌توانیم با مدیریت، تسلط و تنظیم نظام توزیع اثر نقدینگی بر تورم را کاهش دهیم؛ سامانه جامع تجارت که مصوبه مجلس است، تا پایان سال کامل خواهد شد و این یعنی مبارزه با قاچاق کالا، کنترل بازار و پیشگیری از بسیاری از مفاسد و رانت‌ها.

فاطمی‌امین خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری سال‌هاست که بر مسئله‌ی تولید تاکید دارند و ما تا پایان سال بر تأمین مواد اولیه، رفع موانع تولید خصوصا کالاهایی که بر معیشت خانوار موثر هستند، تأکید داریم. صادرات همیشه مهم است و امروز مهم‌تر؛ می‌توانیم بازار را کنترل کنیم و قیمت سیمان به زمانی که قبل از قطعی برق‌ها بود برسد و خواهیم توانست که این کار را انجام دهیم، البته پشتوانه و همکاری مجلس را می‌طلبد و دولت و مجلس انقلابی با همراهی با یکدیگر می‌توانند کشور را به جلو ببرند؛ ساخت ایران کار مشترک همه‌ی ماست.

وی خاطر نشان کرد: دولت نباید بنگاه‌داری کند و ما موظف به بازارسازی هستیم؛ باید بخش خصوصی به میدان بیاید و ما از آن پشتیبانی کنیم و آن را رقیب خود ندانیم.

وی افزود: خلق‌الساعگی و امضاهای طلایی با اجرای سامانه قواعد و مجوزها که تا پایان سال انجام خواهد گرفت، از بین می‌رود. در سال آینده بسته‌های سرمایه‌گذاری را آماده و مجوزها را صادر می‌کنیم که سرمایه‌گذار فقط انتخاب کند. 80 درصد مشکلات کسب و کار مربوط به بیمه‌ی تأمین اجتماعی، مالیات و تأمین مالی است که ما در این وزارتخانه خود را موظف به پیگیری این مسائل می‌دانیم. من باید مسئولیت‌های حوزه خودم را به‌عهده بگیرم و هیچ‌وقت از من نخواهید شنید که بگویم "این مشکل از تحریم است و من کاری در این زمینه نمی‌توانم انجام بدهم".

وزیر پیشنهادی صمت تصریح کرد: قول می‌دهم که تحریم‌های داخلی را برداریم و تحریم‌های خارجی را خنثی کنیم؛ نمونه‌ی این مسئله درباره بنزین رخ داد و من وقتی سال 1385 در ستاد تبصره‌ی 13 بودم، کنگره‌ی آمریکا در سال 1386 طرحی را برای تحریم بنزین ایران آماده می‌کرد ولی با سهمیه‌بندی که انجام گرفت، آن طرح خنثی شد.

فاطمی‌امین اظهار داشت: مقام معظم رهبری امسال فرمودند که "محور نجات اقتصاد کشور، تقویت تولید داخلی است و هم‌چنین مبارزه با قاچاق و واردات بی‌رویه و با کسانی که جیب خود را از واردات پر می‌کنند و نمی‌گذارند با تولید داخلی،‌ واردات متوقف شود"؛ ما منویات ایشان را اجرا خواهیم کرد.

وی گفت: اولین‌بار در تاریخ کشورمان بود که چهار سال تورم بالای 25 درصد داریم و این یعنی قدرت خرید مردم کاهش یافته و باید با لوکوموتیو صادرات، گردش اقتصاد را در کشور ایجاد کنیم.

گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت صمت، در ادامه خاطر نشان کرد: دیپلماسی اقتصادی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ماست که با مشارکت وزارت خارجه پیش خواهیم رفت؛ توان بازدارندگی دفاعی برای ما قدرت ایجاد کرده و باید بتوانیم در بخش اقتصادی نیز در صحنه بین المللی تولید قدرت کنیم. اگر روابط ما با همسایگان و سایر کشورها تقویت شود، پیشران خواهد بود. با گسترش تبادلات جهانی می‌توانیم مسائل خود را را حل و فصل کرده و قدرت سیاسی کشور را افزایش دهیم.

فاطمی‌امین بیان کرد: ما در برنامه‌ریزی‌های خود فرض را بر این گذاشتیم که تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و البته اگر برداشته شود گشایش ایجاد خواهد شد ولی ما در برنامه، طوری پیش رفتیم که تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و طبق این شرایط برنامه‌ریزی کردیم.

وی گفت: معدن می‌تواند به‌خوبی جای نفت را بگیرد و ما در سراسر کشور معدن داریم و اگر در این بخش توسعه دهیم، توسعه‌ی متوازن رخ می‌دهد. در کشور ما پنج‌هزار معدن تعطیل است و نگران خام‌فروشی هستیم و برای اکتشاف، استخراج و فرآوری برنامه داریم.

وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: مسئله‌ی خودرو دغدغه‌ی همه ماست و در این حوزه یک برنامه‌ی شش‌ماه و یک برنامه‌ی 2 ساله داریم و با اجرای این برنامه‌ها، صنعت خودرو افتخار ملی خواهد شد. در این حوزه مشکل فنی نداریم و بلکه عدم رقابتی بودن، تولید پایین و ساختارهای مدیریتی از مشکلات اصلی این حوزه است. مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی نباید توسط دولت تعیین شود و بلکه این مسئله باید به سهام‌داران سپرده شود.

فاطمی‌امین عنوان کرد: معضل بیکاری امروز ما، بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و با کارهای تجاری ساده نمی‌توان شغل ایجاد کرد و باید به سمت صنایع الکتریکی، الکترونیکی و تولید خودرو برویم.

وی تصریح کرد: با شفاف‌سازی و اصلاح فرآیندها، دیگر سلطان‌ها، مافیاها و حیاط‌خلوت‌ها جمع خواهد شد و فسادستیزی یکی از مهم‌ترین شعارهای دولت سیزدهم است و تجلی آن را در این وزارتخانه خواهیم دید و امنیت اقتصادی و مبارزه با فساد را محقق خواهیم کرد.

گزینه تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: چرا سال‌هاست که حرق اقتصاد مقاومتی را می‌زنیم ولی در این‌باره اقدامی نمی‌شود؟ اقتصاد مقاومتی دو بُعد دارد، تاب‌آوری و بازدارنگی. تاب‌آوری یعنی وضعیت را طوری تعیین کنیم که اگر شوکی به اقتصاد کشور وارد شد، ضربه نخوریم. باید در حوزه اقتصادی بازدارندگی ایجاد کنیم و تعاملاتی در عرصه بین المللی داشته باشیم که ضربه به اقتصاد ایران برای کشورهای متخاصم راحت نباشد و هزینه‌بر باشد.

فاطمی‌امین در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تأمین مصالح ساختمانی از اولویت‌های ماست و برآورد کردیم که ساخت یک میلیون مسکن در سال، چقدر مصالح نیاز دارد و ظرفیت داخلی کشور برای این کافی است و ما مشتاق این هستیم و اگر مسکن راه بیفتد لوکوموتیو اقتصاد راه می‌افتد و نه‌تنها از برنامه‌های آقای رستم قاسمی پشتیبانی و حمایت می‌کنیم بلکه با سازمندهی تولید،‌ نیاز مسکن را تأمین خواهیم کرد.

وی گفت: مردم ایران این روزها گرفتی‌های زیادی دارند و همان‌طور که در قرآن کریم آمده است، بعد از هر سختی یک آسانی است و بخش صنعت با حرکت جهادی متحول خواهد شد و بدون حاشیه و با استفاده از مدیران شایسته و مشورت با نمایندگان مجلس، تشکل‌ها و صاحب‌نظران بتوانیم یک وزارتخانه چابک داشته باشیم.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا