سرور مجازی
فضای مجازی

صادرات نفت ایران به لبنان چالش جدیدی برای اسرائیل است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه هاآرتص در تحلیلی نوشت: تصور مقامات ارشد اسرائیل که با همتایان آمریکایی خود دیدار کرده اند این است که دولت بایدن بر سه ماموریت اصلی خود که با حرف انگلیسی "سی" شروع می شوند، تمرکز دارد: کووید، آب و هوا و چین.

برای افغانستان، که ایالات متحده این هفته آن را رها کرد، بسیار بد است که در این لیست نهایی قرار نمی گیرد. اسرائیل سعی می کند یک مأموریت دیگر را که با حرف "آی" شروع می شود به این لیست اضافه کند: ایران.

جو بایدن تصمیم گرفت که گره کور را بریده و نیروهای آمریکایی را به طور کامل از افغانستان قبل از بیستمین سالگرد حملات 11 سپتامبر در ماه آینده خارج کند. البته نتیجه این امر سقوط سریع دولت و فرار ارتش افغانستان از کابل به گونه ای بود که با ارزیابی های اطلاعاتی ایالات متحده مغایرت داشت و بدترین شرمساری را برای دولت آمریکا به همراه داشت.

ابعاد تاکتیکی و استراتژیکی واردات سوخت لبنان از ایران/ معادلاتی که آمریکا و اسرائیل تحمل آن را ندارندآخرین وضعیت کشتی حامل سوخت ایران از زبان عضو فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان

تصاویر تلخ خروج، با چسبیدن افغان های مأیوس به چرخ هواپیماهای مسافربری آمریکایی و سقوط در حال مرگ، تا مدت ها در اذهان باقی خواهد ماند. بسیاری از مردم پژواک خروج آمریکا از ویتنام در سال 1975 را می شنوند. نیروهای اسرائیلی که در سال 2000 از لبنان خارج شدند نیز به سختی می توانند این شباهت را نادیده بگیرند.

همسایه غربی افغانستان یعنی ایران نیز این نمایش را تماشا کرد. در هفته های آینده پروژه هسته ای ایران در میان تلاش ها برای احیای مذاکرات بین تهران و قدرت های جهانی پس از تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور این کشور، به مرکز توجه جهان باز می گردد.

موضوع ایران در دیدار روز پنجشنبه بین بایدن و نفتالی بنت در کاخ سفید به طور مفصل مورد بحث قرار خواهد گرفت اگرچه نخست وزیر اسرائیل می داند که تصمیم واشنگتن در مورد امضای توافقنامه جدید بستگی به تمایل ایران دارد، نه اسرائیل.

به گفته این روزنامه اسرائیلی، رژیم صهیونیستی تاکنون از پاسخ به دو حمله ایران و حزب الله در ابتدای ماه خودداری کرده است: حمله هواپیماهای بدون سرنشین به یک کشتی در خلیج فارس که توسط یک شرکت متعلق به اسرائیل اداره می شود و پرتاب 19 موشک از سمت لبنان به بلندی های جولان.

اسرائیل به زودی با چالش دیگری از سوی ایران روبرو خواهد شد که بدون شک در آخرین مذاکرات با مصر مورد بحث قرار گرفته است. ایران از طریق کانال سوئز اولین نفتکش خود را به مقصد لبنان که در بحرانی عمیق فرو رفته است، ارسال می کند.

این موضوع دستاورد بزرگی را بر اساس زمینه های بشردوستانه برای حزب الله به همراه خواهد داشت چرا که مسیری جدید و بدون نظارت بین ایران و لبنان باز می شود.

بدون تردید، اسرائیل و مصر در حال بررسی چگونی اقدام علیه این موضوع هستند. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله پیش از این تهدید کرده بود که به هرگونه تجاوز به این نفتکش ها پاسخ خواهد داد.

بنت غالباً از جنگ دوم لبنان در سال 2006 به عنوان تجربه ای یاد می کند که در ذهن او حک شده و دیدگاه او را در مورد مسائل استراتژیک شکل می دهد. درس گرفته شده از شکست نسبی دولت اولمرت در آن جنگ، عدم ​​بلوغ و عمق امنیتی کابینه پس از سکته آریل شارون، نخست وزیر آن زمان بود.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا