فضای مجازی

نامه تشکل های بخش کشاورزی به رئیس جمهور منتخب برای حل مشکلات

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم تشکل های بخش کشاورزی با ارسال نامه ای مشترک به آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مشکلات بخش کشاورزی در سال های گذشته اشاره کردند و درباره نیازمندی این بخش نوشتند.

مسئولیت های تنظیم بازاری وزارت جهادکشاورزی از 22 تیر ماه باز می‌گردد

متن این نامه به شرح زیر است:

حضرت آیت الله دکتر رئیسی، ریاست محترم جمهوری دولت سیزدهم، همانگونه که استحضار دارید بخش کشاورزی در تمام کشورهای دنیا از وجوه مختلف من‌جمله: امنیت غذایی، امنیت ملی، توسعه صادرات و صرفه جویی ذخایر ارزی، رشد اقتصادی، محافظت از منابع طبیعی و … حائز اهمیت بوده و همین امر باعث شده در ساختار دولت‌های توسعه‌یافته، با مهارت ترین و کارکشته ترین مدیران برای تصدی این بخش انتخاب شوند.

کشاورزی در کشورهای درحال‌توسعه اهمیت بیشتری داشته و موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی محسوب می‌شود و به همین لحاظ این بخش اقتصادی در کشورمان با دارا بودن ظرفیتهای بسیار و کمترین اثرپذیری از تحریم‌ها، توانایی بالایی برای جایگزینی با بخش‌های غیرقابل اتکا نظیر نفت در چارچوب اقتصاد مقاومتی را دارد.

چنانچه شاهد بودیم طی سال‌های اوج گرفتن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، بخش کشاورزی تنها بخشی بود که کمترین اثر را از تحریم ها پذیرفت.

بنابراین دولت سیزدهم برای برون‌رفت از بحران‌های اقتصادی به وجود آمده در طی سالهای گذشته، ضروری است بخش کشاورزی را از ارکان اصلی توسعه اقتصادی به شمار آورده و برنامه‌ریزی اصولی برای رشد آن را سرلوحه برنامه‌های اقتصادی خود قرار دهد.

امروز کشاورزی ایران چه در سطح مدیریت کلان و چه در سطح تولید و حتی معیشت کشاورزان دچار مشکلات عدیده است.

وزارت جهاد کشاورزی هر سال که آمارنامه های کشاورزی را منتشر میکند، شاهد افزایش تولید محصولات کشاورزی هستیم، اما متأسفانه این افزایش تولید نه در زندگی کشاورزان و نه در زندگی عموم مردم خود را نشان نمی دهد و در دورههای مختلف چالش های متعددی بروز می کند که زندگی هم وطنانمان را مختل می کند. برای مثال: کمبود نهادههای غذایی طیور که مشکلات بزرگی را همین اواخر ایجاد کرد، کاهش آمار جوجه ریزی با ابلاغیه های غیرکارشناسی وزارت جهاد و دامن زدن به بحران تأمین گوشت مرغ، ارز 4200 تومانی که برای واردات محصولات ضروری باید اختصاص پیدا میکرد ولی با انحراف ها در تخصیص همراه شد و تولید کنندهها و هم مصرف کنندگان را با هزینه های بسیاری مواجه کرد، قیمت ناعادلانه خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تأخیر در پرداخت مطالبات گندم کاران که هم اکنون دولت آینده را با چالش کمبود گندم مواجه کرده است، عدم برنامه ریزی برای تأمین علوفه دام که بسیاری از گاوداری ها را مجبور کرد دام مولد و شیری خود را برای سلاخی شدن روانه کشتارگاه کنند و شاهد از بین رفتن سرمایه زندگی خود باشند، هزینه بالای تولید و عدم توان دولت در بازاررسانی محصولات که منجر به معدوم شدن سر مزرعه محصولاتی شد که باید سر سفره ملت قرار میگرفت، کمیابی مرغ و روغن و گران شدن گوشت قرمز و دهها مسئلهی دیگر که به جای تعیین دستورالعمل های مشخص، تصمیمات لحظه ای گرفته شده و نتیجهی بدتری را حاصل کرد و بسیاری از تولیدکنندگان را از مدار تولید خارج کرد همه و همه در نتیجه بی تدبیری و عدم پیاده سازی برنامه صحیح توسط مدیران ناکارآمد این بخش بوده است.

ما تولیدکنندگان پای از رکاب تولید بیرون نخواهیم کشید و همچنان در سنگر تولید آماده به کار هستیم و انتظار داریم که دولت انقلابی و تازه نفس، حامی ما و تسهیل کننده فرآیند تولید باشد، تا روز به روز ایران عزیز را به مرز خودکفایی غذایی نزدیک و نزدیک تر کنیم.

در این برهه مهم ترین و اساسی ترین گام رئیس جمهور منتخب مردم برای نجات تولید بی رمق کشاورزی کشور، انتخاب وزیری مناسب و کارآمد برای مدیریت وزارت جهاد کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی دولت انقلابی باید پس از ارزیابی با شاخص های کارآمدیِ تصدی مدیریت این حوزه تعیین گردد، چراکه امروز با توجه به مشکلات عدیده این بخش و عدم وجود زمان کافی برای حل بنیادین این مسائل، دیگر فرصت آزمون‌وخطایی نیست.

بی شک انتخاب وزرا حق رئیس جمهور منتخب است و کسی نمی تواند تمایلات خود را به رئیس محترم دولت تحمیل کند و تدوین این بیانیه تشکل های تولیدی نه برای معرفی شخص خاص، بلکه برای معرفی شاخص های حیاتی وزیر تراز این دولت انقلابی است.

ما تولیدکنندگان با دستان پینه بسته سالهاست که بار تأمین غذای اساسی این مرز و بوم را بر دوش می کشیم و تلخی مشکلات مختلفی که بدنه وزارت جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه ها بر ما تحمیل کرده را چشیده ایم و هم اکنون با شناخت این میدان، تنها انتظاری که داریم شنیده شدن صدایمان و در نظر گرفتن معیارهای مورد تأکیدمان در تعیین وزیری است که کمر به حل مشکلات این بخش ببندد و نه اینکه بر زحمت تولیدکنندگان افزون کند.

امروز ما اعتقاد داریم آیت الله رئیسی طرفدار تولید داخل هستند و همانگونه که اقتدار تصمیم گیری خود را پیش از این در جایگاه ریاست قوه قضاییه نشان دادهاند، با در نظر گرفتن منافع ملی، تصمیم گیری صحیحی در این عرصه نیز انجام خواهند داد که انشاالله وزیری کارکشته و حامی تولید و معتقد به توان داخلی سکان هدایت وزارت جهاد کشاوری را در دست بگیرد.

ما تولیدکنندگان بخش کشاورزی و امنیت غذایی کشور اعتقاد داریم، باید وزیری روی کار بیاید که هم در عرصه دیدگاه های بنیادین خود و هم در عرصه سابقه کاری دارای ویژگی های زیر باشد:

دارای روحیه جهادی و معتمد تولیدکنندگان و کشاورزان. لازمهی جهادی بودن و تأیید انقلابی بودن افراد نه از روی ادعا بلکه از روی وثوق معتمدین نظام و نیروهای انقلابی خواهد بود.

_ساده زیست و پاک دست و آشنا با فرهنگ و مختصات زندگی روستایی و عشایری

_اعتقاد قلبی به منویات مقام معظم رهبری (مدظله) در حوزه خودکفایی و بیانیه گام دوم انقلاب

_قائل به امکان خودکفایی کالاهای اساسی و دارای برنامه شفاف و روشن جهت فعال سازی تمام پتانسیل های تولیدی بخش کشاورزی

_قائل به دخیل کردن تشکل های تولیدی و خود مردم در مدیریت بخش های مختلف وزارت جهاد کشاورزی و علی الخصوص تنظیم بازار. کشاورزی نظام ملتمدار است یعنی مدیریت این بخش در همکاری با مردم و به خصوص تشکلهای کشاورزی ممکن خواهد بود، لذا شناخت این تشکلها و آشنایی با خواسته ها و سیاست های تشکلی کشاورزی ضروری است.

_قائل به تنظیم بازار با فعال کردن ظرفیت های تولید داخل و نه با باز کردن دروازه واردات. برای این مهم باید برنامه عملیاتی ارائه گردد.

_دارای ایمان به تخصص گرایی و سپردن کرسی های حساس مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی به فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته های کشاورزی که درصد عظیمی از بیکاران جامعه دانشگاهی را در بر میگیرند.

_دارای جسارت لازم در برخورد با عوامل برهم زننده امنیت روانی تولیدکنندگان در بدنه وزارت جهاد کشاورزی

_دارای جسارت لازم برای پایان دادن به انحصارهای تاریخی در مجوزهای واردات و احیاناً صادرات

_برهم زننده بساط امضاهای طلایی و مدیران تاجر از وزارت جهاد کشاورزی و مدنظر قراردادن منافع تولیدکنندگان در تمامی تصمیمات.

_قائل بودن به اصل جوانگرایی و دارای جاذبه و هنر به کارگیری جوانان انقلابی در بخش های مختلف وزارت جهاد کشاورزی

_با تجربه و آشنا به محیط وزارت جهاد کشاورزی. به عبارت دیگر شناخت کافی وزیر منتخب از ساختار و سازوکارهای اجرایی درون وزارتخانه از حیث هزینه-فرصت و کمبود فرصت دولت انقلابی برای ساختن ویرانههای حاصلِ کار مدیران پیشین بسیار اهمیت دارد و این شخص باید اشراف اطلاعاتی و تحلیلی کاملی بر مسائل حوزه کشاورزی داشته باشد و یک فرد ناآشنا با بدنه وزارت جهاد کشاورزی قطعا مدتی را صرف شناخت ساختار خواهد کرد که همین مدت برای رسیدن وضعیت بازار محصولات کشاورزی به حد بحران کافی است و با رسیدن به این شرایط وزیر ناآشنا به امور در ورطهی اعتراضات گیر خواهد کرد.

_آشنا به شریان های حیاتی رشد بخش کشاورزی و دارای سابقه کار مؤثر و لااقل یک یا دو دستاورد ملی و جدی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی در پرونده عملیاتی خود

_قائل به بهره مندی از شرکتهای دانش بنیان و فعال سازی نظام نوآوری کشاورزی

_در اختیار داشتن شبکه ای قدرتمند از نیروهای انقلابی و جهادی و کارآمد که مجموعه تحت مدیریت خود را در راستای اهداف و برنامههای لازم برای تحقق خودکفایی غذایی هدایت کند.

_دارای توان نهادسازی و ارتباط گیری مؤثر و ظرفیت افزایی با سایر مجموعه های فعال در حوزه امنیت غذایی که خارج از بدنه دولت هستند

نقطهی اتکای تمامی این شاخصه ها، عملیاتی بودن و نگاه راهبردی وزیر تراز مربوطه است. باید توجه داشت که کشاورزی دارای فضای پیچیده ای است که آن را از سایر بخش های اقتصادی و تولیدی مجزا می کند و نگاه صرفاً توسعه ای و یا نگاه صرفا تئوری و نظریه پردازانه نمی تواند برای حل مشکلات این بخش کارساز باشد.

امید که با استقرار «دولت مردمی، ایران قوی» و تدابیر حضرتعالی در انتخاب مدیران شایسته، بخش کشاورزی کشور و روستائیان و عشایر زحمتکش نیز با روی کار آمدن بدنه مدیریتی توانمند در این حوزه، طعم شیرین تولید به نفع تولیدکننده و تولید با مردم را بچشند.

پیش به سوی ساختن ایرانی آباد و خودکفا

*لیست امضای نمایندگان تشکل های تولیدی بخش های کشاورزی:

انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تـولیـد و بسـته بنـدی مواد پروتئینی کشـور

انجمن صنفی تخصصی توزیع کنندگان عمده نهاده های خوراک دام طیور و آبزیان

اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی

اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور

اتحادیه سراسری اتحادیه های صنعت مرغداری کشور

انجمن صنایع تولید کنندگان سموم

انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه

اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران تهران

شرکت تعاونی پشتیبانی صنعت گوشت و مواد پروتئینی کشور

اتحادیه مرکزی مرغداران میهن

اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور

اتحادیه تعاونی های صنعتی صنعت خوراک دام و طیور و آبزیان کشور

شرکت تعاونی تولید کنندگان سوسیس و کالباس وطن

اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران

انجمن صنایع فراورده های گوشتی ایران

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا