سرور مجازی
فضای مجازی

وزیر پیشنهادی وزارت صمت کیست و چه کارنامه و برنامه‌ای برای تولید کشور دارد؟

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدرضا فاطمی امین 47 ساله مسئولیت‌های اجرایی زیادی را بر عهده داشته که از جمله مسئولیت های آن می توان به عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد و جدیدترین سمتی که بر عهده ویقرار گرفته است قائم مقام آستان قدس رضوی می‌باشد که توسط رئیسی به این سمت منصوب شده است و جایگزین بختیاری شد.

همانگونه که از سیر بالا مشخص است بیشترین سوابق اجرایی فاطمی امین در دو دولت نهم و دهم است. او قبل از ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن نقش پررنگی در بخش صنایع و معادن داشته است. او از سال 87 در پست‌های مختلفی به‌عنوان مشاور وزیر، رئیس ستاد تحول صنایع و معادن، عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزارت صنایع و معادن حضورداشته است و پس‌ازآن نیز تا پایان دولت محمود احمدی‌نژاد در این وزارت خانه مشغول به کار بوده است.

نکته قابل‌توجهی که در خصوص فاطمی امین وجود دارد این است که سوابق اجرای آن نشان از قوی بودن سویه صنعتی اوست که دراین‌بین معاونی که برای بخش بازرگانی صمت تعیین می‌شود بسیار مهم است. چراکه بیشترین تعامل با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی را این بخش بر عهده دارد که فاطمی امین به مدت 4 سال در اتاق حضور داشته و آشنایی و تخصص کافی را در این زمینه دارا است.

یکی از ویژگی‌های اصلی سیدرضا فاطمی امین نسبت به سایر وزرای پیشنهادی است است که او از همکاران قدیمی و از حلقه اصلی یاران رییس جمهور محسوب می‌شود و سند تحولی و برنامه دولت سیزدهم در عرصه صنعت و معدن کشور نیز توسط او نگاشته شده است و این وزارتخانه سهم بسزایی در ایجاد جهش تولید مورد تاکید رهبر انقلاب دارد.

رییسی نیز در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم از نبود کنترل و نظارت بر بازار و همچنین توزیع آن انتقاد کرده بود و حالا با معرفی یکی از نزدیک‌ترین افراد منتسب به خود برای قرار گرفتن در راس این وزارتخانه اهتمام جدی دارد تا به این وضعیت آشفته و بازار پایان بدهد.
وزارت صمت با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، دارای تعامل گسترده‌ای با سایر بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایران است و می‌تواند یکی از موثر ترین پیشران های اقتصادی کشور باشد.

بنا براین آشنایی با وضع موجود، برنامه ها و سیاست‌های این بخش می تواند تصویر روشنی از وضعیت و توان آینده اقتصادی ایران در اختیار مخاطب قرار دهد. بخش صنعت، معدن و تجارت نه تنها می‌تواند سهم بالایی در ساماندهی معیشت جامعه داشته باشد، بلکه می‌تواند اقتدار و کارامدی کشور را برای دستیابی به امنیت، عدالت، رفاه، آزادی، استقلال و عزت ملی تقویت کند.

تجارت الکترونیک ازجمله زیرمجموعه‌های مهم این وزارتخانه که بخش عمده‌ای از کسب‌وکارها این روزها با آن سروکار دارند و تجارت الکترونیکی کشور زیر ذره‌بین این بخش قرار دارد.

همچنین از چالش موضوعات کلانی مانند تأمین کالای اساسی، واردات و صادرات و تخصیص ارز عبور کنیم، موضوعاتی همچون رمز ارز و ارائه مجوز ماینینگ در کشور بر عهده وزارت صمت است که حداقل طی یک سال گذشته تبدیل به یکی از چالش‌های این وزارتخانه شده است.

از همین رو در صورت رأی اعتماد مجلس، تقویت سویه بازرگانی و فناورانه فاطمی امین در وزارت صمت بسیار حائز اهمیت است.هرچند که به نظر می‌رسد حضور او در این پست در راستای سیاست تقویت تولید داخل صورت گرفته اما حضور بنا بر تخصص و توانمندی ای که دارد می تواند جنبه‌های دیگر مسئولیت بزرگی که این وزارتخانه به دوش می‌کشد را هم تقویت کند.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا