فضای مجازی

واریز 24 هزار میلیارد تومان اقساط انواع صکوک در بهار امسال

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار منتشر شده در سه ماهه نخست امسال بیشترین حجم و تعداد درخواست تامین‌مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه نسبت به دوره مشابه در ادوار گذشته رقم خورد؛ به طوریکه در این مدت تعداد 12 موافقت اصولی انتشار انواع صکوک مجموعاً بالغ بر 72 هزار میلیارد ریال توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شد که یک مورد آن مربوط به اوراق مرابحه شرکت بهمن دیزل (سهامی عام) است که به مبلغ 5 هزار میلیارد ریال در تاریخ 31 خرداد 1400 منتشر شده است، 11 مورد مابقی نیز همچنان در دست انتشار هستند.

این گزتارش می‌افزاید: 3 مورد از یازده موردی که اشاره شد، موافقت اصولی صادره و در دست انتشار مربوط به شرکت های بازرگانی سایپا یدک (سهامی خاص)، کرمان موتور (سهامی خاص) و شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا بوده است که سابقه تامین مالی از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه دارند و 8 مورد مابقی مربوط به شرکت‌هایی است که برای اولین بار نسبت به انتشار صکوک در بازار سرمایه اقدام کرده‌اند. مشخصات موافقت اصولی‌های صادره طی سه ماهه اول سال 1400 به شرح جدول زیر است.

لازم به ذکر است، دارایی‌های متنوعی از مواد و قطعات مورد نیاز تولید خودرو و لوازم خانگی گرفته تا سهام و تاسیسات و ماشین آلات که نشان دهنده تنوع ابزارهای مالی اسلامی مبنای انتشار اوراق مذکور قرار گرفته است که نسبت به شرایط مختلف بانیان اوراق وجود دارند.

بنابراین با احتساب موافقت اصولی‌های صادره در اواخر سال 1399 در حال حاضر مجموعاً 13 مورد انواع صکوک با حجم بالغ بر 128 هزار میلیارد ریال در دست انتشار در بازار سرمایه هستند.

عملیات بازارگردانی یک نماد قندی از امروز در بورس آغاز می‌شود

براساس این گزارش، در بهار سال جاری 5 مورد تامین مالی مجموعاً به مبلغ 39,500 میلیارد ریال از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه به شرح زیر انجام شد که در این میان شرکت‌هایی نظیر ایران خودرو و سرمایه‌گذاری و توسعه کیش چندین بار از این طریق اقدام به تامین مالی کرده‌اند.

همچنین حجم و تعداد صکوک منتشره در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه در سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است که یکی از دلایل آن می‌تواند تسهیل فرایند ضمانت صکوک با عملیاتی شدن رتبه‌بندی اوراق و همچنین استفاده از روش توثیق اوراق بهادار به جای استفاده از ضامن بانکی و یا اشخاص حقوقی موضوع ماده پنج دستورالعمل انتشار اوراق باشد.

براساس این گزارش، در سه ماهه ابتدایی سال جاری صکوک اجاره شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا به مبلغ 3,500 میلیارد ریال در نمادهای «صایپا403» و «صایپا143» سررسید شد و مبلغ آخرین قسط و اصل این اوراق در موعد مقرر پرداخت شد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا