سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

جف بزوس برای دریافت قرارداد سفر به ماه، ۲ میلیارد دلار هزینه‌های ناسا را پوشش می‌دهد

جف بزوس که سه‌شنبه هفته پیش برای اولین بار به فضا رفت، حالا به ناسا پیشنهاد داده که اگر برای ساخت فضاپیمای فرود فضانوردان روی ماه با بلو اوریجین قرارداد ببندد، حداکثر ۲ میلیارد دلار از هزینه‌های آن‌ها را پوشش خواهد داد.

بزوس در نامه‌ای به «بیل نلسون»، رئیس ناسا گفته بلو اوریجین می‌تواند طی چند سال تا حداکثر ۲ میلیارد دلار از هزینه‌های این سازمان را پوشش دهد و حتی هزینه یک ماموریت مداری را بپردازد تا فناوری خود را محک بزند. در عوض، ناسا باید با این شرکت قرارداد ببندد تا مسئولیت ارسال فضانورد به ماه را برعهده بگیرد.

موسس بلو اوریجین می‌گوید: «ناسا به خاطر محدودیت بودجه کوتاه مدت از استراتژی اولیه خود مبنی بر همکاری دوگانه با شرکت‌ها دور شده، ولی این راهکار مشکل موجود را برطرف می‌کند. ماموریت‌های کوتاه مدت و بلندمدت ناسا برای رفتن به ماه بدون وجود رقابت دچار تاخیر می‌شوند و در نهایت هزینه بیشتری به دنبال خواهند داشت که همسو با منافع ملی ما نیست.»

سخنگوی ناسا با اعلام آگاهی از دریافت نامه بزوس از اظهارنظر در این باره خودداری کرد. این شرکت پیش‌تر از ناسا شکایت و این سازمان را به سوگیری غیرمنصفانه برای اعطای قرارداد به اسپیس ایکس متهم کرده بود. «دفتر جوابگویی دولت آمریکا» (GAO) هنوز در خصوص این پرونده تصمیم‌گیری نکرده و قرار است رای خود را در اوایل ماه اوت اعلام کند. با این حال، بعید به نظر می‌رسد که بلو اوریجین موفقیتی در این پرونده داشته باشد.

ناسا قبل از انتخاب اسپیس ایکس از شرکت‌ها خواسته بود طرح فضاپیمای بازگشت به ماه خود را پیشنهاد کنند. فرودگر ماه بلو اوریجین «بلو مون» نام دارد که در این رقابت نتوانست رضایت ناسا را جلب کند. در نهایت قرار شد اسپیس ایکس طی یک قرارداد ۲.۹ میلیارد دلاری فضاپیمایی بسازد تا فضانوردان را از طریق برنامه آرتمیس در سال ۲۰۲۴ به ماه برگرداند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا