سرور مجازی
فضای مجازی

فیلم| چه‌کسی فرمانده اقتصادی دولت سیزدهم خواهد شد؟/ 2 چالش جدی دولت رئیسی در آغاز کار

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دولت سیزدهم در روزهای نخست فعالیت خود با دو چالش جدی مواجه خواهد بود؛ اول بحث تأمین کالاهای اساسی است که موضوع تأمین ارز بموقع و کافی می‌تواند به ناترازی بیشتر عرضه و تقاضا در بازار نهاده‌های دامی منجر شود.

بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، واردات و ترخیص نهاده‌های اصلی شامل ذرت، جو و کنجاله سویا با افت قابل توجه ده‌درصدی در شرایط خشک‌سالی و افت 50درصدی خوراک دام تولید داخل، وضعیت خطرناکی را در این حوزه ایجاد کرده است.

اقتصاد مقاومتی ,

از سوی دیگر بودجه 1280 هزار میلیارد تومانی سال 1400 یکی از چالشهای مهم اقتصاد ایران است که دولت سیزدهم به‌محض حضور با گرفتاری تأمین منابع برای پرداخت هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر مواجه خواهد شد. امسال سه منبع اصلی درآمدی بودجه از جمله مالیاتها، درآمدهای نفتی و فروش اوراق شرایطی منحصربه‌فردتر دارند. سال گذشته حدود 125 هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفت و از این مسیر بخشی از کسری بودجه سال 1399 پوشش داده شد اما امسال خبری از فروش اوراق نیست، از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی در بودجه پیش‌بینی عرضه 100 هزار میلیارد تومان سهام را کرده است که با شرایط بازار سرمایه به هیچ عنوان فضایی برای چنین حجم بزرگی از عرضه وجود ندارد و از این محل نیز دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا