سرور مجازی
فضای مجازی

احداث ساختمان 12طبقه در 4 ماه با اجرای طرح ملی صنعتی‌سازی مسکن

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون مهندسی وزارت دفاع با اشاره به افتتاح پروژه ملی طرح صنعتی‌سازی ساختمان گفت: سرعت اجرا در کشور ما حدود 36 ماه برای یک پروژه 12طبقه است در حالی که در این طرح صنعتی قرار است برای مرحله اول 6 ماه و در مرحله دوم 4 ماه برای این کار زمان صرف کنیم.

علی اکبر سلیمانی در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما افزود: امروز، روز تحریم‌شکنی صنعت ساختمان است، یکی از مشکلات ما در صنعت ساختمان، دوام و کیفیت اجراست و دوام ساختمان‌های ما متأسفانه 25 تا 30 سال است در حالی که دوام ساختمان در دنیا بالای 100 سال می‌باشد.

وی گفت: سرعت اجرا در کشور ما حدود 36 ماه برای یک پروژه 12طبقه است در حالی که در این طرح صنعتی قرار است برای مرحله اول 6 ماه و در مرحله دوم 4 ماه برای یک ساختمان 12طبقه زمان صرف کنیم.

سلیمانی تصریح کرد: این طرح را از کشور دیگری نخریده‌ایم بلکه ما چهار یا پنجمین کشوری هستیم که توانسته‌ایم این پروژه و فرآیند تولید آن را طراحی کنیم و حتی طراحی ماشین‌آلات را هم خودمان انجام دادیم و مرحله ساخت را هم خودمان به انجام رساندیم.

او اضافه کرد: وقتی سرمایه‌گذار ما در این‌همه تلاطم قیمت تجهیزات و بازار، 3 سال معطل یک ساختمان می‌شود با ریسک زیادی مواجه خواهد بود، اما وقتی برگشت سرمایه آن به کمتر از 6 ماه برسد، می‌تواند در عرض 3 سال حدود 5 تا 6 بار سرمایه در گردش و همین طور ساختمان داشته باشد و این روند سبب ارزان شدن مسکن خواهد شد.

او ادامه داد: در زمان حاضر افتخار ما به این است که 4 یا پنجمین کشور طراحی‌کننده این صنعت هستیم و تحریم این صنعت را شکسته‌ایم و الآن می‌توانیم انواع مختلف کارخانه تولیدی این صنعت را در جای دیگر هم بنا کنیم.

سلیمانی تصریح کرد: اولین کارخانه‌ای که به‌منظور بهره‌برداری از صنعت ساختمان احداث کرده‌ایم دارای ظرفیت کاری روزانه 6 هزار واحد است که تا 18 هزار واحد قابل افزایش است.

او گفت: به کشوری تبدیل شده‌ایم که در حوزه صنعت ساختمان دیگر نیازی به کشور‌های دیگری نداریم؛ مواد اولیه، طراحی و ساخت ماشین‌های ما داخلی است پس این پروژه تحریم‌پذیر نیست. ما قابلیت طراحی در هر ظرفیتی برای هر ارگان و شرکت و مجموعه‌ای در کشور را داریم.

سلیمانی افزود: اگر قرار باشد مشکل کمبود مسکن در کشور حل شود راه نجات ما انبوه‌سازی و افزایش دوام ساختمان‌ها است و این طرح می‌تواند دغدغه‌های ساختمانی کشور را رفع کند.

او ادامه داد: از آنجا که دخالت دست در این پروژه بسیار کم است و از پیش‌ساختگی بیشتری استفاده می‌شود بنابراین کیفیت ساخت با همه دستورالعمل‌ها سازگار خواهد بود.

بحث انتقال انرژی در دیوار‌ها و سقف و کف که یکی از معضلات ساختمان‌سازی محسوب می‌شود در این طرح برای آن راه‌حل‌هایی دیده شده است.

او ادامه داد: در مناطق سیل‌خیز هیچ ساختمانی نمی‌توانیم بسازیم، اما در مورد استحکام در مقابل زلزله با بهره‌گیری از این طرح، مقاومت ساختمان‌ها در برابر زلزله بالاتر خواهد رفت و اقلیم گرم و سرد برای اجرای این طرح تفاوتی نخواهد داشت.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا