سرور مجازی
اخبار آی تیتکنولوژیفناوری

دانشمندان برای اولین بار با کلاه مغناطیسی یک تومور مغزی کشنده را کوچک کردند

دانشمندان تا به امروز موفق به شناسایی تومورهای مغزی با کمک کلاه‌های مخصوص و هوش مصنوعی شده بودند، اما حالا توانسته‌اند قدمی در راستای درمان آن‌ها بردارند. پژوهشگران در دستاورد اخیرشان از یک کلاه با امکان تولید میدان مغناطیسی استفاده کرده‌اند که اندازه یک تومور مغزی کشنده را یک سوم کاهش داده است.

اگرچه این بیمار ۵۳ ساله در نهایت به دلیل جراحت غیرمرتبط جانش را از دست داده، اما تشریح مغز این فرد نشان داده که روش مورد استفاده دانشمندان توانسته ۳۱ درصد از حجم این تومور را در مدت زمان کوتاهی کاهش دهد. این اولین باری است که دانشمندان با یک روش غیرتهاجمی توانسته‌اند به سراغ درمان نوعی سرطان کشنده مغز به نام «گلیوبلاستوما» بروند.

کلاه مورد استفاده دانشمندان به ۳ آهن‌ربای چرخان مجهز است که به یک کنترل‌کننده الکترونیکی مبتنی بر ریزپردازنده متصل شده و توسط باتری قابل شارژ کار می‌کند. به عنوان بخشی از درمان، بیمار به مدت ۵ هفته در کلینیک و سپس در خانه این دستگاه را پوشیده بود.

کلاه مغناطیسی تومور

میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط کلاه در ابتدا به مدت ۲ ساعت روی فرد اعمال می‌شد و سپس حداکثر به ۶ ساعت در روز افزایش پیدا کرد. در نهایت پس از گذشت این مدت زمان، حجم و جرم تومور مغزی این بیماری یک سوم کاهش پیدا کرد و ظاهرا ارتباطی میان مدت زمان درمان و کاهش ابعاد تومور وجود داشته است.

مخترعین این دستگاه که از FDA برای درمان کمکی تاییدیه دریافت کرده، ادعا می‌کنند که این روش می‌تواند روزی بدون نیاز به پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی، به درمان سرطان مغز کمک کند:

«نتایج ما دنیای جدیدی برای درمان‌های غیرتهاجمی و غیرسمی ایجاد می‌کند و احتمالات هیجان‌انگیز زیادی برای آینده وجود دارد.»

حالا باید پژوهش‌های بیشتری روی این کلاه صورت بگیرد تا مشخص شود تا چه اندازه می‌توان برای درمان سرطان مغز روی آن حساب باز کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا