سرور مجازی
فضای مجازی

«معجزه آبخیزداری»|گذر از بحران آب و خشکسالی در کالیفرنیای آمریکا با آبخیزداری و کنترل سیلاب

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده معجزه آبخیزداری»؛ کالیفرنیا یکی از ایالت های آمریکا است که در کرانه اقیانوس آرام قرار دارد.آ ب و هوای کالیفرنیا بسیار متغیر بوده و این ایالت با خشکسالی های دوره ای و وقوع سیلاب ها همراه است. این ایالات با داشتن جمعیتی در حدود 40 میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت آمریکا است. مساحت کالیفرنیا برابر 423970 کیلومتر مربع است و بیش از نیمی از باغ های میوه آمریکا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. کشاورزی کالیفرنیا از نظر فروش محصولات رتبه اول را در ایالات متحده داراست. جغرافیای منحصربفرد کالیفرنیا و آب و هوای مدیترانه ای به این ایالت امکان داده که به یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاروزی تبدیل شود. به طوری که بیش از 250 محصول در کالیفرنیا کشت می شود.

در این ایالت، بیشتر بارش ها در دامنه های غربی کوه های شمال کالیفرنیا رخ می دهد، اما بیشتر جمعیت و زمین های کشاورزی در نیمه جنوبی که خشک تر است قرار دارد. میزان بارش در کالیفرنیا به طور متوسط سالیانه 247 میلیارد متر مکعب است. بیشتر این آب به خصوص در مناطق گرم و خشک تبخیر می شود. حدود 92 میلیارد متر مکعب آن باقی مانده و در حوزه های آب سطحی و زیرزمینی جاری می شود.

**بحران آب در کالیفرنیا

وقوع خشکسالی های دوره ای در کالیفرنیا از ویژگی های آب و هوای نیمه خشک آن منطقه است. به همین دلیل قوانینی برای توزیع و مصرف مناسب آب، بهره برداری صحیح از مخازن، حوزه های آب زیرزمینی، قنات ها و آب رودخانه های به منظور مدیریت کمبود آب در دورره های خشکسالی وضع شده است. از مهمترین خشکسالی های اخیر می توان به یک دوره خشکسالی کوتاه مدت و شدید از سال 1976 تا سال 1977 و خشکسالی بلندمدت از سال 1987 تا سال 1992 اشاره کرد. آخرین خشکسالی در سال 2012 آغاز شد که شامل چهار سال از خشک ترین سال های 120 سال اخیر بوده است. با وجود بارش های قابل توجه در اوایل سال 2016 در شمال کالیفرنیا، هنوز خشکسالی این ایالت از بین نرفته است. چهار سال 2012 تا 2016 جزء گرم ترین و کم بارش ترین سال های اخیر است.

** گذر از بحران آب با مدیریت صحیح منابع آب

آب یکی از منابع چالش برانگیز ایالت کالیفرنیا است و برنامه ریزی و مدیریت آن، پایه اساسی اقتصاد و محیط زیست این ایالت است. وقوع خشکسالی های پی در پی، دسترسی به منابع با کیفیت آب را در آینده تهدید می کند. همچنین از آبخوان های کالیفرنیا بیش از حد برداشت می شود و زیرساخت های قدیمی سیستم آب به همراه تغیریرات اقلیم و رشد جمعیت، دولت کالیفرنیا را برای تأمین مصارف شهری، کشاورزی و محیط زیست تحت فشار قرار داده است. دولت کالیفرنیا برای مدیریت دوره های خشکسالی و حرکت به سوی توسعه پایدار آب، هرساله برنامه جامع خود را مطابق با شرایط جدید بروز رسانی می کند این برنامه جامع سه هدف را دنبال می کند:

  1. داشتن منابع آب قابل اعتمادتر
  2. بازسازی و محافظت از گونه های مهم و زیستگاه ها
  3. سیستم مدیریت منابع آب توسعه یافته

کالیفرنیا با وجود مواجه بودن با خشکسالی های پی در پی، در سال های اخیر با بکار گیری روش های مدرن و استفاده از نوآوری ها، نه تنها توانسته سرانه مصرف آب خود را کاهش دهد، بلکه رشد اقتصادی خود را نیز حفظ کند و در نتیجه شاخص بهره وری آب را به شدت افزایش دهد؛ به طوری که شاخص بهره وری آب طی کمتر از نیم قرن چهار برابر شده است.

**آبخیزداری؛ راهکار ایالت کالیفرنیا برای مدیریت خشکسالی

آبخیزداری از جمله نوآوری ها و راهکارهایی بوده است که توسط کالیفرنیا برای مدیریت منابع آب انجام داده است. مدیریت آبخیزداری مجموعه اقداماتی است که برای بهینه سازی عملکرد حوزه آبخیز و رفع نیازهای زیست محیطی و انسانی در نظر گرفته می شود. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست ایالت متحده آمریکا، آبخیزداری از موثرترین روش های حل چالش منابع آب است. وضعیت و عملکرد حوزه آبخیز تابعی از جریان و انتقال انرژی، ویژگی های خاک و محیط زیست گیاهی و حیوانی است. در کالیفرنیا اکثر حوزه های آبخیز تحت تأثیر فعالیت های انسانی مانند ساخت و ساز جاده و چرای بیش از حد دام، آسیب دیده است. همچنین به دلیل تغییرات اقلیم، حوزه ها در معرض تهدید هستند. با مدیریت صحیح حوزه آبخیز می توان آب آشامیدنی شهری و روستایی را با کیفیت لازم تأمین کرد. پیشنهادهای آبخیزداری برای حل آب روستایی و شهری کالیفرنیا عبارت است از:

  • جمع آوری اطلاعات برای مدل کردن وضعیت آبخیز و استفاده از مدل های پیچیده و کامل تر برای برنامه ریزی دقیق تر مدیریت آبخیز
  • دادن مشوق های مالی به کشاورزان و مالکان زمین برای محافظت از اکوسیستم و مدیریت پایدار آبخیز مربوبط به خود به همراه کنترل و نظارت منظم
  • مدیریت آب های جاری و سیلاب ها برای ذخیره سازی و آبگیری آبخوان ها
  • پایش و گزارش وضعیت آبخوان ها

نکته پایانی آنکه با استفاده از این نوآوری ها، با وجود افزایش یک میلیونی جمعیت شهر و خشکسالی ها، حجم آب تأمین شده در کالیفرنیا تقریبا ثبات مانده است. همچنین در سال 2009 برای حل چالش آب مربوط به «دلتای سان جوکین» دولت محلی کالیفرنیا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن باید تا سال 2020 سرانه مصرف آب شهری 20 درصد کاهش یابد و راه حل هایی مثل استفاده از وسایل کم مصرف مانند سردوش م مصرف، استفاده از سیستم جمع آوری آب و بازیابی آن برای برخی مصارف خانگی و استفاده از سیستم های هوشمند برای آبیاری بهینه فضای سبز هر خانه را در این قانون وضع نمود.

از همین پرونده بیشتر بخوانید:

«معجزه آبخیزداری»|توصیه های مهم رهبر معظم انقلاب نسبت به آب خوزستان/ آبخیزداری باید با جدیت و قوت دنبال شود«معجزه آبخیزداری»|مدیریت جامع حوزه آبخیز؛ مهمترین راهکار غلبه بر تنش آبی استان خوزستان«معجزه آبخیزداری»|تنش‌های آبی خوزستان نتیجه بی‌توجهی به آبخیزداری است«معجزه آبخیزداری»|ضرورت توجه به آبخیزداری و آبخوانداری در دولت سیزدهم«معجزه آبخیزداری»| 15 راهکار برای افزایش تاب آوری بخش کشاورزی در مقابل سیل«معجزه آبخیزداری»|37 ایستگاه تحقیقاتی آموزشی و ترویجی پخش سیلاب کشور«معجزه آبخیزداری»|گوش شنوایی برای تصویب قانون مدیریت جامع حوزه آبخیز وجود ندارد«معجزه آبخیزداری»|آبخیزداری؛ مطمئن ترین شیوه برای مدیریت پایدار سرزمین«معجزه آبخیزداری»|تأمین آب شرب از مه فقط با 500 هزار تومان/ افزایش تاب آوری آبخیزنشینان با استحصال آب از رطوبت هوا«معجزه آبخیزداری»|قنات؛ فناوری اصیل ایرانی برای مقابله با خشکسالی/ لزوم توجه به احیا و مرمت قنوات«معجزه آبخیزداری»|کشاورزی در کویر با فناوری ارزان قیمت استحصال آب از مه و شبنم«معجزه آبخیزداری»|جمع آوری آب باران؛ راهی مطمئن و کم هزینه برای مقابله با خشکسالی و سیل«معجزه آبخیزداری»|وضعیت بحرانی فرسایش خاک در ایران/ راهکار پیشگیری از کاهش حاصلخیزی خاک چیست؟«معجزه آبخیزداری» |فرونشست زمین؛ فاجعه خاموش قرن

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا