سرور مجازی
فضای مجازی

خشکسالی تولید علوفه کشور را 4.5 میلیون تن کاهش داد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امید گیلان پور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما درباره خرید تضمینی شیر خام به قیمت 6 هزار و 400 تومان افزود: در سال بسیار خشک قرار داریم؛ امسال حدود چهار و نیم میلیون تن علوفه از 10 میلیون تن علوفه را از دست دادیم.

وی ادامه داد: کمتر از سی و چند درصد هزینه خوراک دام برای تولید شیر به نهاده‌های با ارز 4200 تومانی مربوط است و بقیه با نهاده‌های دیگر تأمین می‌شود.

گیلان پور با اشاره به این که هزینه‌های تولید در بخش‌های دیگر افزایش یافته است، گفت: با توجه به تورم موجود در کشور و در شرایط سخت خشکسالی امسال باید بتوانیم ذخایر ژنتیکی کشور را حفظ کنیم و تولید پایدار بماند و امیدوار باشیم در سال بعد در شرایط طبیعی و نرمال بارندگی، تولیدمان را ادامه دهیم و چرخه تولید و مصرف، وضعیت بهتری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در مورد محصولات لبنیات و هم در مورد شیرخشک بازار‌هایی را در بیرون از ایران داریم، گفت: در مورد شیرخشک با وضع عوارض صادراتی، در عمل تقاضای شیر را کنترل کردیم در حالی که در مورد فراورده‌های لبنی به رغم این که آن‌ها از این شیر تولید می‌شوند و یارانه 4200 تومانی در آن‌ها وجود دارد، ما به التفاوت صادراتی دریافت نمی‌شود.

گیلان پور افزود: یکی از روش‌های تأمین مالی این خرید تضمینی، این است که با عوارض صادراتی شیرخشک بتوانیم کمک کنیم تا منابع مالی آن تأمین شود.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مقدار ارز در بودجه سال 1400 برای تأمین نهاده‌ها معین شده است، گفت: امسال تا کنون سه میلیارد و 250 میلیون دلار ارز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است برای این که نهاده‌ها را با آن وارد کنیم.

وی با بیان اینکه این ارز کمتر از چیزی است که در یک سال معمولی به آن نیاز داریم، افزود: واردات نهاده‌ها را تحت کنترل داریم.

گیلان پور اضافه کرد: نهاده‌های مربوط به چهار ماهه ابتدای سال را از طریق بازارگاه، توزیع کردیم و اکنون در بنادر هم کالا داریم، اما این کالا‌ها برای فروش در بازار آزاد نیست بلکه باید مدیریت شود و در زمان بندی خود، متناسب با میزان تولید و سهمیه ماهانه در اختیار دامداران قرار گیرد و تا کنون مقدار نهاده مورد نیاز را در سامانه بازارگاه تأمین کردیم.

او گفت: در محاسبه قیمت 6400 تومان برای شیر خام که توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان انجام شده است همه مقدار نهاده مورد نیاز با ارز ترجیحی با قیمت‌های مصوب محاسبه شده است.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در هیچ جای جهان چنین حجمی از مداخله در بازار وجود ندارد، افزود: سامانه بازارگاه، بخش زیادی را شفاف کرده است.

گیلان پور اضافه کرد: در مورد صنایع لبنی هم به نحوی اقدام می‌کنیم تا آن‌ها هم بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی نیز با حضور در این برنامه گفت: با افزایش هزینه‌های تولید غیر از شیر خام مواجه هستیم یعنی از ابتدای سال، حقوق و دستمزد و هزینه‌های سربار, 40 درصد و هزینه‌های بسته بندی 80 درصد افزایش یافته است.

سید محمدرضا بنی طبا افزود: افزایش قیمت شیر خام، ضریب هزینه‌های ما را افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرد: 65 درصد از هزینه تولید شیر پاستوریزه و محصولات لبنی به قیمت شیر خام وابسته است و زمانی که افزایش یابد، خود به خود افزایش سنگینی را به محصولات تحمیل می‌کند که از توان مصرف کننده خارج است.

بنی طبا افزود: قیمت خرید تضمینی شیر خام، اعلام و بازار شیر خام تحریک شده در حالی که کسی زیر بار افزایش قیمت فراورده‌های لبنی نرفته است و وزارت صمت و جهاد کشاورزی باهم اختلاف دارند.

سخنگوی انجمن صنایع فراورده‌های لبنی گفت: حتی یک گرم نهاده دامی بدون ارز 4200 تومانی وارد کشور نشده است و زمانی که دو عدد در بازار داریم یعنی فساد وجود دارد و نظام توزیع، درست نبوده است.

بنی طبا افزود: در سال 98 بر اساس محاسبات، حدود 900 میلیون دلار برای نهاده‌های گاو‌های شیری هزینه شده که ما به التفاوت آن بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان است و در طرف دیگر، بودجه‌ای در حدود 450 میلیارد تومان برای شیر مدرسه مناطق محروم در نظر گرفته شد که محقق نشد، اما از این طرف حدود 18 هزار میلیارد تومان هزینه شد.

او تأکید کرد: دخالت در بازار از سی سال گذشته تا کنون جواب نداده است و نمی‌توانیم دوباره آن را انجام دهیم.

بنی طبا افزود: باید اجازه بدهند وارد کنندگان، نهاده‌های دامی را با ارز خود وارد کنند و به قیمت بفروشند و ما به التفاوت یعنی یارانه سیاه را به خود مصرف کننده منتقل کنند.

رئیس سازمان حمایت: قیمت گذاری شیرخام وظیفه وزارت جهاد است

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه قیمت گذاری شیرخام به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است, گفت: از 22 تیر، هیچ وظیفه ای در این بخش نداریم و مدیریت این بخش ها با وزارت جهاد کشاورزی است.

عباس تابش در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری در ارتباط تصویری در پاسخ به این پرسش که آیا نهاده های دامی موجب افزایش قیمت شیر و تحریک افزایش قیمت فرآورده های لبنی شده است یا علت دیگری دارد؟ افزود: افزایش قیمت می تواند متغیرهای مختلفی داشته باشد.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و شورای قیمت گذاری، کف قیمت شیر خام را 6 هزار و 400 تومان قرار دادند و معنای آن این است که دامدار شیر خود را در بازار آزاد، به هر قیمتی توانست بفروشد و اگر خریداری پیدا نکرد وزارت جهاد کشاورزی شیر را از او به قیمت 6 هزار و 400 تومان می خرد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود:​ ما سقف قیمت را 6 هزار و 400 تومان اعلام کردیم اما وزارت جهاد کشاورزی، کف قیمت را این میزان اعلام کرد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران نیز در پاسخ به این پرسش که خوراک دام و نهاده ها چند درصد از هزینه هایتان را تشکیل می دهد؟ گفت: 40 درصد خوراک دام هایمان از نهاده ها و 60 درصد آن علوفه است که داخل کشور تولید می شود.

مجتبی عالی افزود: نهاده ها به دست دامداران می رسد اما کافی نیست.

وی گفت: حدود 50 درصد از شیر دامداران را دامداران صنعتی و 50 درصد را دامداران سنتی تولید می کنند.

عالی ادامه داد: حدود یک ماه پیش هزینه تمام شده یک کیلو شیر با نهاده ارز چهار هزار و 200 تومانی، 8 هزار و 400 تومان بود؛ اگر این ارز دولتی برای نهاده ها قطع شود و تولید شیر را با نهاده آزاد انجام دهیم قیمت تمام شده شیر حدود 10 هزار و 500 تومان خواهد بود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک نیز در ارتباط تصویری با این برنامه با بیان اینکه هیچ کالا و یا نهاده ای بدون مجوز بازارگاه،​ وارد کشور نشده است, گفت: گمرک برای ترخیص همه نهاده ها, مجوز وزارت جهاد کشاورزی را از جهت قرنطینه کالا و مجوز بازارگاه اخذ می کند.

مهرداد جمال ارونقی افزود:​ اسنادی که به گمرک ارائه می شود از زمان اظهار تا زمان صدور مجوز بازارگاه، بیش از 45 روز طول می کشد.

انتهای پیام/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا