فضای مجازی

تحلیل فرانس 24 از احداث خط لوله نفت گوره-جاسک ایران

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فرانس 24، تحلیلگران عقیده دارند پایانه نفتی جدید ایران که در این هفته بازگشایی شده اقدامی استراتژیک برای دور زدن تنگه هرمز و تقویت فروش نفت در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکاست.

تهران در روز پنجشنبه این پایانه نفتی را در جاسک در دریای عمان افتتاح کرد تا نفتکش ها مجبور نباشند از تنگه هرمز عبور کنند. تنگه هرمز، آبراهی با کمتر از 40 کیلومتر پهنا در باریک ترین قسمت، محل مواجهه کشتی‌های وابسته به نیروی دریایی ایران و آمریکا در گذشته بوده است.

طبق گفته تحلیلگران، این اقدام ایران بی‌ثباتی قیمت جهانی نفت را کاهش نمی‌دهد ولی به تهران کمک می‌کند در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، صادرات خود را افزایش دهد. اقدامی که بستگی به سرنوشت قرارداد اتمی برجام دارد.

آمادگی پایانه جاسک برای دریافت و بارگیری نفت خام از دریای عمانآغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان با ظرفیت 300 هزار بشکه در روز

افزایش تنش‌ها در تنگه هرمزکه محل عبور یک پنجم نفت دنیاست، باعث افزایش قیمت نفت در اوایل 2020 قبل از آغاز همه‌گیری کرونا شده بود.

طبق گفته یکی از تحلیلگران ریستاد انرژی:«اگر تهران بتواند از بندرجاسک صادرات داشته باشد تعداد نفتکش‌هایی که از مهمترین گذرگاه آبی جهان عبور می‌کنند کاهش خواهد یافت. بنابراین این پایانه جدید احتمالاً خطر افزایش قیمت نفت را پایین می آورد».

ایران، چهارمین تولید کننده بزرگ نفت اوپک، یک خط لوله 1000 کیلومتری برای انتقال نفت از گوره به جاسک در استان بوشهر است احداث کرده است.

پایانه نفتی خارگ هم یکی دیگر از پایانه های اصلی خلیج فارس است که دسترسی به آن از طریق تنگه هرمز امکان دارد.

انتهای پیام/60

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا