سرور مجازی
فضای مجازی

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران: مشکلات برقی به‌زودی برطرف می‌شود

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داود فرخ‌زاد" عصر سه‌شنبه در حاشیه نشست معاون اول رئیس جمهور، وزرای نیرو، کشور و صمت که در مرکز پایش شبکه برق ایران به‌منظور رصد مستقیم وضعیت برق در کشور برگزار شد، با اشاره به مصوبات این نشست، گفت: این جلسه نتایج خوبی به‌همراه داشت و بر اساس تصمیمات گرفته‌شده، ان‌شاءالله مشکلاتی که بعضاً برای مردم شریف کشور پیش آمده است به‌زودی مرتفع خواهد شد.
وی در خصوص پایداری شبکه برق ایران ابراز کرد: در طول 18 سال گذشته، شبکه برق کشور، فروپاشی گسترده نداشته است و بعد از این هم نخواهد داشت.

فرخ‌زاد در خصوص دلایل افزایش مصرف برق که منجر به خاموشی‌هایی در کشور شده است، عنوان کرد: علت اصلی این مشکلات در وهله اول مربوط به بخش تولید نیروگاه‌های برق‌آبی است. ما بخش زیادی از نیروگاه‌های برق‌آبی را از دست داده‌ایم؛ حداکثر تولید امروز این نیروگاه‌ها به 3300 مگاوات رسیده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته از مجموع نیروگاه‌های آبی کشور نزدیک به 10هزار مگاوات تولید برق داشتیم.

وی در خصوص عامل دوم افزایش مصرف برق کشور، تصریح کرد: هر وقت که خشکسالی روی دهد، دمای هوا بالا می‌رود، در سال گذشته و سال 98 با ترسالی مواجه بودیم و دمای هوای تهران به 42 درجه نرسید ولی در سال 97 که خشکسالی رخ داد، دمای هوا در نقاط مختلف کشور بسیار بالا رفت.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: عوامل جنبی چون رمزارزها ـ که مصارف غیرمجاز آن بر اساس شنیده‌ها فوق‌العاده بوده است و گفته می‌شود حتی عددی معادل 2000 مگاوات است یعنی دقیقاً نصف خاموشی‌های کشور ـ از دیگر موارد و دلایل افزایش مصرف برق در کشور است.

وی گفت: رمزارزها به‌صورت 24ساعته کار می‌کنند و دستگاه‌های آن‌ها پس از آغازبه‌کار، خاموش نمی‌شود اما با این حال سهم آن‌ها از مصرف برق، چندان قابل توجه نیست.

وی در ادامه در خصوص وضعیت مصرف برق کشور، اظهار کرد: حدود 38 درصد مصرف برق کشور در بخش صنعت، حدود 32 درصد در بخش خانگی، نزدیک به 18 درصد در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش تجاری مصرف می‌شود و بقیه مصرف مربوط به بخش عمومی و روشنایی معابر است.

فرخ‌زاد با اشاره به خاموشی‌های دانشگاه‌ها و صنوف، اظهار کرد: خاموشی‌های اصناف و دانشگاه‌ها که از ساعت 9 شب به بعد فعالیتی ندارند، در پیک مصرف برق شب نیز دخالتی ندارد و بنابراین، تعطیلی آن‌ها منجر به جبران کمبود قابل‌توجه برق نخواهد شد.
وی یادآور شد: اگر فرض کنیم که میزان تأمین برق امروز 53 هزار مگاوات بوده است، حدود 40 هزار مگاوات از آن به پیک روز که کولرها و سایر وسایل برقی روشن هستند، به بخش خانگی و اداری مربوط می‌شود.
وی با اشاره به محدودیت صنایع در استفاده از برق، افزود: سهم بخش‌هایی چون اصناف و دانشگاه‌ها از مصرف برق کشور حداکثر به 5000 تا 6000 مگاوات می‌رسد که در مقابل ظرفیت کل شبکه برق ایران، کوچک است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران در خصوص وضعیت صادرات و واردات برق کشور، تصریح کرد: با توجه به محدودیتی که در کشور داریم قضیه صادرات برق کاملاً منتفی است، اما در زمینه واردات، حداکثر واردات ممکن را از کشورهای همسایه داریم که اگر زمینه توسعه در این خصوص وجود داشته باشد حتماً انجام می‌دهیم.
فرخ‌زاد از واردات 600 مگاوات برق به کشور خبر داد و گفت: در زمان حاضر زیرساخت‌های لازم جهت افزایش واردات در کوتاه‌مدت وجود ندارد ولی در حال آماده‌سازی هستیم.

وی در خاتمه با بیان این‌که "تصمیمات خوبی در جلسه گرفته شده است که سریعاً این تصمیمات را اجرا خواهیم کرد"، اضافه کرد: امیدواریم حوادثی که در روزهای گذشته اتفاق افتاد دیگر تکرار نشود.

انتهای پیام/+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا