سرور مجازی
رمز ارز

اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه بیت کوین؛ پادشاه رمزارزها به جنگ با اتریوم می‌رود!

اضافه شدن قراردادهای هوشمند به شبکه بیت کوین؛ پادشاه رمزارزها به جنگ با اتریوم می‌رود!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

رابین لینوس، رهبر پروژه زیروسینک (ZeroSync)، قابلیت جدیدی به نام بیت‌وی‌ام (BitVM) را برای شبکه بیت کوین پیشنهاد کرده که هدف آن، معرفی و توسعه قراردادهای هوشمند خارج از زنجیره در شبکه بیت‌کوین بدون نیاز به سافت فورک است. این پیشنهاد الهام گرفته از رول‌آپ‌های آپتیمیستیک (optimistic rollups) اتریوم و توسعه‌های اخیر در درخت مرکل است. بیت‌وی‌ام امکان اجرای تورینگ (Turing) کامل را فراهم کرده و در عین حال، قوانین اجماع بیت‌کوین را هم حفظ می‌کند.
در این سیستم، منطق قراردادهای بیت‌کوین به صورت خارج از زنجیره اجرا می‌شود، مشابه رول‌آپ‌های آپتیمیستیک اتریوم. در این روش، از الگوریتم‌های اثبات‌ تقلب و یک مدل چالش-پاسخ استفاده می‌شود، به گونه‌ای که یک اثبات‌کننده ادعاهایی را مطرح می‌کند و یک بررسی‌کننده می‌تواند از روش اثبات‌ تقلب، برای شناسایی و تنبیه ادعاهای نادرست استفاده کند. این امر، راه را برای ایجاد برنامه‌های پیچیده‌تر از جمله پل‌زدن بیت‌کوین با زنجیره‌های دیگر، ایجاد بازارهای پیش‌بینی، یا پیاده‌سازی کد‌های عملیاتی جدید، هموار می‌کند.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!


شروع

با این حال، بیت‌وی‌ام محدودیت‌هایی نیز دارد، از جمله اینکه فقط برای تنظیم دونفره با یک اثبات‌کننده و یک بررسی‌کننده مناسب است و برای اجرای برنامه‌ها نیاز به محاسبات و ارتباطات قابل توجه خارج از زنجیره خواهد داشت.
پیشنهاد بیت‌وی‌ام به سافت فورک تپ روت (Taproot) متکی است که در نوامبر 2021 پیاده‌سازی شد. چهره‌های سرشناس در جامعه بیت کوین نسبت به پتانسیل بیت‌وی‌ام ابراز علاقه و البته احتیاط کرده‌اند. برخی از آنها در مورد آزمایش‌های دنیای واقعی هیجان‌زده هستند، در حالی که برخی دیگر توصیه می‌کنند که نباید بیش از حد نسبت به این پیشنهاد مشتاق شد.
یک نسخه اثبات مفهوم (proof-of-concept) در گیت‌هاب در دسترس است که نگرانی‌های مربوط به قفل شدن بیت‌کوین در این قراردادها را برطرف می‌کند. به طور کلی، بیت‌وی‌ام به عنوان توسعه‌ای در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند به رشد بیت کوین در آینده و افزایش قیمت آن در بازار صعودی بعدی کمک کند.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.

مجله خبری دیتاسنتر من

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا